• Dnes je: Streda 12. mája 2021 meniny má Pankrác

Čaputová adresovala vláde tvrdé slová, celoplošné testovanie a lockdown nie sú jediné riešenia v boji s COVID-19

Čaputová adresovala vláde tvrdé slová, celoplošné testovanie a lockdown nie sú jediné riešenia v boji s COVID-19

„My zase nemusíme objavovať koleso," priblížila prezidentka.

7.12.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko potrebuje v boji s pandémiou koronavírusu veľmi jasný plán a nie chaos. V diskusnej relácii Braňo Závodský naživo rádia Expres to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hlava štátu uviedla, že jej v súčasnosti zo strany vlády chýba jasný postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný a opretý o vedecké poznanie.

„My zase nemusíme objavovať koleso. Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je v tejto situácii správne urobiť. Tak to poďme urobiť a ja sa za takýto plán potom postavím.


Ale keď je tu chaos a opatrenie, ktoré platí chvíľu, mení sa a nevidím krok dva ani krok tri, ťažko môžem stáť za vládou a obhajovať jej opatrenia,“
priblížila prezidentka.


Čaputová taktiež upozornila na to, že celoplošné testovania a lockdown nie sú jedinými riešeniami v boji proti pandémii. Vedci podľa nej dospeli k jasnému záveru, že vhodným prostriedkom v prípade zhoršenia situácie bude zníženie mobility obyvateľstva kombinované s cieleným testovaním v ohniskách nákazy či trasovanie kontaktov, teda dohľadávanie osôb, s ktorými pozitívne testovaná osoba prišla do kontaktu.


Zo strany vlády bolo podľa nej dobrým krokom budovanie mobilných odberových jednotiek, ktorých sieť však treba dobudovať.

Viac o téme: Koronavírus

Pre ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (Sme rodina) bolo pondelkové zvolanie vlády nečakané, keďže informáciu dostal v nedeľu 6. decembra večer. Dodal, že tým pádom nemá naštudované podklady ani materiály tak, aby mohol reagovať na otázky novinárov.

Závažné rozhodnutie

Ak bude lockdown, mal by byť v čase, keď to krajinu ekonomicky čo najmenej poškodí. Minister Krajčí to povedal pred pondelňajším rokovaním vlády.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Nechcel však konkretizovať, aká forma lockdownu pripadá do úvahy. "Pretože sa na tom musíme dohodnúť. Je to závažné rozhodnutie," uviedol.


Minister doplnil, že v priebehu víkendu sa k tejto téme vyjadroval aj premiér Igor Matovič. "Ten konštatoval, že pokiaľ nepríde k dohode, lockdown je jednou z možností, ktorú bude musieť táto krajina akceptovať," uzavrel Krajčí.

Hold, zostal nám len lockdown. Matovič kritizuje autority štátu, ktoré spochybňujú plošné testovanie

Igor Matovič je veľmi vzťahovačný, Richard Sulík priznal zlé vzťahy v koalícii.

Núdzový stav na Slovensku bude možné predĺžiť, minister Krajčí sa vyjadril aj k možnému lockdownu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie