• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Čaputová a Macron rokovali aj o boji proti dezinformáciám, ako hrozbu vnímajú populistov a extrémistov

Čaputová a Macron rokovali aj o boji proti dezinformáciám, ako hrozbu vnímajú populistov a extrémistov

Čaputová a Macron hovorili aj o boji s dezinformáciami vo svojich krajinách a v Európe.

31.5.2023 (SITA.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska, zúčastní sa na konferencii Globsec 2023 v Bratislave. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou hovoril o posilnení bilaterálnych vzťahov, o spolupráci v oblasti priemyslu, energetiky, o bezpečnostnej situácii a vojne na Ukrajine.

Dotkli sa aj témy boja proti dezinformáciám. Zdôraznil, že Slovensko je pre Francúzsko dôveryhodným partnerom v rámci Európskej únie a NATO. Zároveň ocenil našu krajinu aj prezidentku Čaputovú za konzistentný postoj k vojne na Ukrajine a pomoc, ktorú poskytujeme našim východným susedom.

Akčný plán strategického partnerstva

V stredu bol podpísaný akčný plán strategického partnerstva na ďalšie roky, ktorý má vytvoriť predpoklady na bližšiu spoluprácu v oblasti ekonomiky, vedy, výskumu a vzdelávania a energetiky,“ informovala Čaputová na spoločnom brífingu s francúzskym prezidentom.

Popredné energetické podniky v stredu zároveň podpísali memorandum o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky a vývoja čistých vodíkových technológií.

Je to z dôvodu, že potrebujeme posilňovať našu energetickú sebestačnosť a nezávislosť a zároveň aj riešiť klimatické výzvy, ktorým čelí celá planéta,“ uviedla Čaputová. Dodala, že Slovensko má s Francúzskom dlhodobú spoluprácu vo viacerých oblastiach, napríklad u nás pôsobí okolo 400 francúzskych firiem.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodná konferencia Globsec 2023 v Bratislave (fotografie)

Demokratické hodnoty sú spochybňované

Zhodli sa na tom, že základné hodnoty demokratickej Európy sú dnes spochybňované.

Čaputová upozornila na to, že Slovensko aktuálne čelí mohutnej dezinformácii, ktorá sa týka prípravy volieb. Výsledkom je, že až 53 percent obyvateľov si myslí, že septembrové parlamentné voľby môžu byť zmanipulované.

Vieme presne, kto je šíriteľom týchto naratívov – extrémisti a populisti. Je to nebezpečný naratív a je na mieste sa pýtať, že keď populisti a extrémisti vo voľbách zvíťazia, budeme tvrdiť to, čo oni teraz, že boli zmanipulované? Každé klamstvo má dva konce,“ podčiarkla Čaputová.

Zároveň zdôraznila, že ide o nebezpečné podvracanie dôvery v dôležité inštitúty štátu. Na Slovensku podľa jej slov nebol od pádu komunizmu žiadny signál o zmanipulovaní volieb, ale naopak, je dobrá skúsenosť s legálnym priebehom volieb. Francúzsky prezident dodal, že by bol rád, keby Slovensko a Francúzsko posilnili svoje partnerstvo aj v oblasti boja proti dezinformáciám.

Prezidenti sa zhodli na tom, že obe krajiny majú rovnaký postoj k vojne na Ukrajine a tiež v oblasti pomoci Ukrajine. Hovorili spolu aj o blížiacom sa samite NATO vo Vilniuse, na ktorom sa budú zaoberať posilňovaním bezpečnosti krajín východného bloku Severoatlantickej aliancie.

Francúzsko sa podieľa na tomto posilnení a rozmiestnilo svoje sily v Estónsku a v Rumunsku hneď od prvých dní vojny,“ podotkol Macron.

Ambície v oblasti uhlíkovej neutrality

V Bratislave je podľa svojich slov aj preto, aby potvrdil, aký dôležitý je pre neho dialóg so všetkými partnermi zo strednej Európy. Pokračovať podľa neho musia rozhovory o posilnení spolupráce v oblasti bezpečnosti na európskom kontinente aj v oblasti energetiky.

Európska únia má podľa Macrona vysoké ambície v oblasti uhlíkovej neutrality, čo sa však nedá docieliť bez jadra. Čaputová hovorila o tom, že pre Slovensko je v poslednom období veľkou výzvou, aby nebolo závislé od ruského paliva, ale naopak, diverzifikovalo zdroje.

Všetci vieme, že jadrové palivo patrí ešte medzi posledné veci, ktoré máme z tohto zdroja a práve preto je Francúzsko jednou z krajín, s ktorou sa rozprávame o možnej spolupráci do budúcna, pokiaľ ide o jadrové palivo. Hovoríme s viacerými partnermi, ale v tomto je Francúzsko pre nás veľmi dôležitý hráč,“ podčiarkla Čaputová.

Emmanuel Macron bol opätovne zvolený za prezidenta Francúzska v máji 2022. Prvýkrát sa stal hlavou štátu v roku 2017, keď vo funkcii nahradil Françoisa Hollanda. Na oficiálnej návšteve Slovenska bol už v októbri 2018, stretol sa vtedy s prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Petrom Pellegrinim.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže

namestie slobody zmeni tvar banska bystrica uz pozna vitaza sutaze

10.12.2023 (SITA.sk) - V meste pod Urpínom už poznajú víťaza medzinárodnej urbanisticko-architektonicko-krajinárskej súťaže na komplexnú revitalizáciu Námestia slobody, ktorú vyhlásili v apríli.

Informuje o tom mesto s tým, že najvyššie hodnotenie, zo štyroch súťažných tímov v užšom výbere, získal architektonický ateliér Between z Bratislavy.

Bezbariérová, mestotvorná a vizuálne atraktívna centrálna lokalita

Obnova má dodať celému územiu identitu, podporiť jeho funkčnú logiku, charakter a vizuálne ho zjednotiť. Vznikne tak nová bezpečná, bezbariérová, mestotvorná a vizuálne atraktívna centrálna lokalita Banskej Bystrice. Celkovo ide o územie s rozlohou približne 4,2 hektára.

Vyriešiť priestorové a funkčné problémy, povýšiť a podporiť význam hlavnej kompozičnej osi vedenej v smere východ – západ a vrcholiacej Pamätníkom SNP bolo zámerom súťažného zadania.

V rámci prvej etapy sa do súťažného dialógu zapojilo dvanásť renomovaných architektonických ateliérov zo Slovenska, Českej republiky, Veľkej Británie a Nemecka.

Na hodnotiacom zasadnutí komisie bola začiatkom júna tohto roka na základe kritérií kvality a zoznamu referenčných projektov vybraná štvorica tímov. Počas druhej etapy súťažného dialógu štyri úspešné architektonické ateliéry predstavili hodnotiacej komisii a prizvaným expertom koncepty riešenia rekonštrukcie aj dlhodobej vízie Námestia slobody.

Návrat k ľudskej mierke

V súťažnom dialógu komisiu najviac zaujal návrh a koncepčný prístup architektonického ateliéru Between, ktorý získal najvyššie hodnotenie. Ich nosnou myšlienkou je návrat k ľudskej mierke, podpora lokálnej identity a histórie, užívateľská flexibilita a adaptabilita na klimatické zmeny.

Architekti z tímu Between dokázali zapracovať a výborné rozvinúť odporúčania komisie a odborných expertov bez toho, aby stratili pôvodnú kvalitnú myšlienku z fázy konceptu. Priestor námestia je vyvážený a novonavrhnutý park sa javí ako dobre dostupný a prístupný pre všetkých, teda taký, aký by mestský, urbánny park mal byť,“ povedal člen hodnotiacej komisie taliansky architekt Mauro Mandelli.

Po pretnutí komunikáciou pokračuje bývalým pamätníkom V. I. Lenina a plochami parkovej zelene na území Sídliska. Samospráva sa dlhodobo usiluje o celkovú obnovu uvedeného územia, hlavne priestranstva pred Domom kultúry, ako aj parkoviska pred bývalou Dopravnou bankou. Ide o významnú kompozičnú os v štruktúre mestského prostredia s množstvom miest záujmu s vysokou návštevnosťou. Je súčasťou priameho pešieho spojenia hlavnej železničnej stanice a autobusovej stanice s historickým jadrom a jeho okolím. Spolu so Strieborným námestím a Štadlerovým nábrežím tvorí trojicu najväčších prestupných uzlov mestskej a prímestskej hromadnej dopravy.

Kríženie motorovej dopravy a intenzívneho pešieho pohybu je podľa primátora Jána Noska ťažiskovým problémom námestia z pohľadu bezpečnosti chodcov a cyklistov, a tiež z pohľadu plynulosti cestnej premávky.

„Opravené cesty a chodníky, bezpečnejšie priechody pre chodcov, zrekonštruované autobusové zastávky a viac zelene. To všetko požadovali v celom priestore Banskobystričania, ktorí sa ešte vo februári 2021 zapojili do dotazníkového prieskumu organizovaného mestom,“ uviedol primátor, ktorý je rád, že predstavy ľudí o tom, ako by malo Námestie slobody vyzerať, sa stanú skutočnosťou.


Počasie