• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Čakanie na Brusel môže byť rizikové, podľa priemyslu hrozí rušenie výrob strojárskych či chemických závodov

Čakanie na Brusel môže byť rizikové, podľa priemyslu hrozí rušenie výrob strojárskych či chemických závodov

Ak okamžite neprijmeme bezodkladné a rýchle riešenie, rušiť výrobu budú nielen vysoko energeticky náročné spoločnosti, ale aj chemické podniky, strojárske, automobilové alebo potravinárske závody.

Takto hodnotí kroky vlády v oblasti boja s energetickou krízou generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Situácia je podľa neho vážna obzvlášť pre firmy, ktoré nemajú nakúpené energie.

Zváženie iných riešení

„Čakanie na Brusel môže byť rizikové. Treba upozorniť, že Európska únia dnes nemá na riešenie vysokých cien elektrickej energie jednotný názor. Je tu veľké riziko, že prijaté európske riešenie by mohlo vynechať Slovensko a my si napokon predsa len budeme nútení poradiť na národnej úrovni,“ skonštatoval Lasz. Preto by sme podľa neho mali zvážiť aj iné riešenia.

„Otvoriť národné schémy pomoci a použiť pritom financie z programu REPower, ktorý umožňuje využiť časť peňazí z Plánu obnovy a odolnosti SR na pomoc v energetickej kríze. Urobiť sa to dá. Ukazujú nám to okolité štáty, ktoré nečakajú a prijímajú opatrenia na národnej úrovni,“ uzavrel.

Netreba robiť paniku

Minister hospodárstva Karel Hirman nazval situáciu na energetickom trhu za vážnu, ale nie fatálnu.

„Netreba robiť paniku, ale ten, kto sa pripraví na krajné situácie, tak ten ich aj môže zvládať,“ uviedol v stredu po rokovaní vlády, na ktorom kabinet prijal novely zákona o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach. V skrátenom konaní už o nich rokuje parlament.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie