• Dnes je: Sobota 24. júla 2021 meniny má Vladimír

Čakajú nás ťažké rozhodnutia. Sprísňovať lockdown už viac nemôžeme, skrachujeme ako štát!

Čakajú nás ťažké rozhodnutia. Sprísňovať lockdown už viac nemôžeme, skrachujeme ako štát!

Verejnosť predseda vlády vyzval, aby dodržiavala takzvané "ROR" opatrenia.

Za aktuálnu zlú pandemickú situáciu na Slovensku nesie zodpovednosť vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a jeho ministerstvo.

V relácii Sobotné dialógy na RTVS to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO). Sulíkovi vyčíta, že sa sedem týždňov len vyhováral a nezabezpečil včasné dodanie antigénnych testov, i to, že si nedávno užíval dovolenku v Dubaji, kým zdravotníci kolabovali a zomierali.

Ministra však odvolať nechce, ako tvrdí, nemieni mu dať totiž zámienku na povalenie vlády.

Nebolo pekné označiť Sulíka za idiota

Matovič priznal, že nebolo pekné označiť Sulíka v decembri 2020 v diskusnej relácii na Rádiu Expres za idiota. "Nepatrilo sa to, ale povedal som to, lebo som vedel, aké dôsledky bude mať jeho konanie," skonštatoval premiér.


Tým, že Sulík nenakúpil včas testy, sa podľa Matoviča nedokázalo zabrániť "peklu", ktoré momentálne v krajine zažívame. "Na základe tohto zlyhania u mňa absolútne stratil dôveru," poznamenal predseda vlády s tým, že vicepremiérovi chce zobrať kompetenciu nakupovať testy.


Skrachujeme ako štát

Matovič sa obáva, že na Slovensku nie je po ôsmich dňoch vidieť výsledky zavedenia prísnejšieho zákazu vychádzania. Avizoval, že zrejme ešte tento víkend zvolá neoficiálne alebo oficiálne rokovanie vlády, aby spolu s ministrami diskutoval, ako postupovať na Slovensku v boji s pandémiou ďalej. "Sprísňovať lockdown už viac nemôžeme. Čo máme ľuďom povedať, že nemôžu chodiť do práce? Zavrieme fabriky? Skrachujeme ako štát," vyhlásil Matovič.


Samosprávy a aj tí, ktorí kritizovali celoplošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19, sa podľa premiéra teraz ozývajú a volajú po ňom. "Uvedomujú si, že je to riešenie," podotkol.


Význam vidí v testovaní v najzasiahnutejších regiónoch. Ako však tvrdí, testovanie nemôže byť dobrovoľné ako v Trenčíne, pretože sa to ukázalo ako neúčinné. Za príklad dáva Oravu, kde podľa neho minuloročné jesenné testovanie fungovalo. "Musíme na testovanie dostať všetkých ľudí a potom to zaberie," skonštatoval premiér.

Extrémne množstvo ľudí nedodržiava opatrenia

Verejnosť predseda vlády vyzval, aby dodržiavala takzvané "ROR" opatrenia, teda nosila ochranné rúško, dodržiavala odstupy a umývala si ruky. "Keby sme tieto opatrenia dodržiavali, nemusíme mať lockdown. Extrémne množstvo ľudí nedodržiava opatrenia najmä v domácnosti," povedal.


Od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) dostal predseda vlády v sobotu informáciu, že to v Nitre vyzerá na výrazné zastúpenie britského variantu nového koronavírusu.

V relácii sa vyjadril aj ku kauze vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina). Ten pravidelne cestuje do Veľkej Británie za rodinou a na základe výnimky od Úradu verejného zdravotníctva SR nemusel v decembri dodržať opatrenia súvisiace s návratom. Matoviča mrzí, že Holý nepriznal novinárom hneď, že mal takúto výnimku.


„Volal som s ním a povedal mi, že túto výnimku si uplatnil len 13. decembra a odvtedy už nie," spresnil premiér s tým, že od úradu dostalo výnimky z rôznych dôvodov viac ako 500 ľudí. Matovič deklaruje, že on si žiadnu výnimku neuplatnil.

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Záhadné šírenie nového kmeňa COVID-19: Slovenské hranice ostávajú otvorené, cestovné obmedzenia nemajú zmysel

Nemocnice žiadajú vládu, aby lepšie vymáhala dodržiavanie opatrení a urýchlila proces očkovania

Rebríček politikov influencerov. Kto na sociálnych sieťach predbehol premiéra?

Antigénové testy sú už na Slovensku, ale Matovič hovorí o strašnej hanbe a zlyhaní Sulíka

Pollák vyzval Matoviča, aby začal rozmýšľať nad odvolaním Sulíka a kritizuje aj kilečko


Počasie