• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Čakajú nás drahšie benzíny aj nafta, predpokladá analytička

Čakajú nás drahšie benzíny aj nafta, predpokladá analytička

Počas minulého týždňa (24. týždeň) sa ceny na ropnom trhu najprv zvyšovali a ropa Brent sa vyšplhala až k hranici 42 amerických dolárov za barel.

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na ďalšie zdražovanie benzínov a motorovej nafty. Predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach.

Vzhľadom na vývoj v predchádzajúcich dvoch týždňoch, kedy ceny ropy najprv stagnovali a následne klesali, očakávame, že benzín na našich pumpách môže v nasledujúcom týždni opäť zdražieť,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Stále lacnejšie ako vlani

Benzín na našich pumpách minulý týždeň opäť výraznejšie zdražel. Cena 95-oktánového benzínu sa v minulom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšila o 1,7 % a nachádzala sa tak na úrovni 1,114 eur za liter. Podobný vývoj zaznamenal aj 98-oktánový benzín, ktorého cena sa zvýšila o 1,5 % na úroveň 1,298 eur za liter. Nafty sa ale zdraženie nedotklo a jej ceny už štvrtý týždeň po sebe zotrvali na úrovni 1,011 eur za liter.V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je nafta stále lacnejšia o viac než 19 %, 95-oktánový benzín o 17 % a 98-oktánový benzín o približne15 %. „Prudký prepad cien ropy na svetovom trhu v dôsledku koronavírusu viedol k tomu, že tankujeme aj výrazne lacnejšie ako pred rokom. V medziročnom porovnaní sú ceny benzínu “95“ nižšie až o 17 % a nafty o zhruba 16 %,“ dodala Glasová.

Ropa Brent

Počas minulého týždňa (24. týždeň) sa ceny na ropnom trhu najprv zvyšovali a ropa Brent sa vyšplhala až k hranici 42 amerických dolárov za barel. Následne ale opäť klesla smerom k 38 dolárov za barel. Dôvodom cenového poklesu bol podľa analytičky výrazný rast zásob ropy aj benzínu v USA. To poukazuje na pretrvávajúci slabší dopyt po tejto komodite. Ruku k dielu pridal aj opätovný rast averzie voči riziku kvôli obavám z druhej vlny koronavírusovej epidémie. V priebehu tohto týždňa (25. týždeň) sa ale ceny čierneho zlata vybrali opäť smerom nahor a Brent-u sa podarilo prekonať aj 42-dolárovú hranicu.


„Podporila ich najnovšia prognóza Medzinárodnej agentúry pre energiu EIA, podľa ktorej síce tohtoročný dopyt po rope klesne o zhruba 8 miliónov barelov denne, je to ale menej, ako agentúra očakávala v predchádzajúcej prognóze. Opačným spôsobom na ceny ropy pôsobil pesimizmus medzi investormi prameniaci z toho, že globálny dopyt po rope by mohol opäť klesnúť, nakoľko začal opäť rásť počet nakazených koronavírusom v Číne aj v USA,“ konštatovala Glasová.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie