• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Čaká nás najdrahšia volebná kampaň v histórii? Najvyššie výdavky priznalo jedno hnutie, OĽaNO zverejňuje najmenej

Čaká nás najdrahšia volebná kampaň v histórii? Najvyššie výdavky priznalo jedno hnutie, OĽaNO zverejňuje najmenej

Strana Demokrati tvrdí, že transparentnosť je zakorenená v ich DNA.

14.6.2023 (SITA.sk) - Do volieb zostáva 107 dní a politické strany už do volebnej kampane podľa informácií zo svojich transparentných účtov investovali spolu takmer dva milióny eur. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) očakáva, že táto volebná kampaň bude najdrahšia v histórii.

Masívna predvolebná kampaň

Najvyššie výdavky doteraz oficiálne priznali hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS), oba politické subjekty minuli viac ako pol milióna eur.

Naopak, na opačnej strane rebríčka je hnutie OĽaNO a priatelia, ktoré podľa TIS neprenieslo na svoj transparentný účet takmer nič z toho, čo minulo na svoju masívnu predvolebnú kampaň. Podľa informácií, ktoré mimovládka získala, si pritom zaplatilo už 606 billboardov, čo odhadom stálo zhruba 148-tisíc eur.

Hnutie OĽaNO a priatelia pre agentúru SITA uviedlo, že výdavky na kampaň zverejňuje v súlade so zákonom. Poukazuje na to, že podľa zákona má politický subjekt povinnosť zverejňovať na transparentnom účte všetky pohyby po vyhlásení volieb, a tie boli vyhlásené minulý piatok.

Podrobné vyúčtovanie kampane v zmysle zákona zverejníme v termíne, ktorý vyžaduje zákon. Hospodárenie s finančnými prostriedkami politických strán vrátane financovania volebnej kampane podlieha prísnemu a nezávislému auditu, ktorého výsledky sú verejne dostupné v každoročnej výročnej správe,“ povedal hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Transparentné účty

Oficiálna predvolebná kampaň sa začala 9. júna. Horný limit na kampaň sú tri milióny eur, do ktorých sa započítava aj to, čo strany minuli 180 dní pred vyhlásením volieb. Do 9. júna minuli strany v rámci predkampane podľa svojich transparentných účtov 1,85 milióna eur. Skutočnosť však bola podľa TIS oveľa vyššia.


„Väčšina strán sa ju však napokon rozhodla utajiť – transparentné účty nevyužívali alebo iba čiastočne. Viac sa tak reálne dozvieme až po voľbách zo záverečných správ, čo je pre verejnú kontrolu neskoro,“ upozorňuje TIS na svojom webe.


V parlamentných voľbách 2020 presiahla polročná predkampaň sumu 3,5 milióna eur a TIS odhaduje, že tentokrát to bude zhruba päť miliónov eur. Výdavky na online reklamu politických strán dosiahli 118 134 eur, spolu išlo o 6 241 online reklám. Naviac peňazí na online reklamu minuli strany OĽaNO, KDH a SaS.

SaS a najtransparentnejšie financovanie

TIS pochválila hnutie Progresívne Slovensko a stranu Sloboda a Solidarita, ktoré majú prevažnú časť predkampane kvalitne rozúčtovanú na svojich transparentných účtoch. „Naproti tomu, hnutie OĽaNO svoju masívnu predkampaň na transparentný účet neprenieslo vôbec. Strany Smer-SD, Hlas-SD, Demokrati, Sme rodina či SNS nám ukázali iba jej časť a KDH a Republika si založili transparentné účty až tesne pred začiatkom oficiálnej kampane,“ dodáva TIS. OĽaNO vložilo začiatkom marca na svoj transparentný účet 20-tisíc eur, z ktorých neminulo takmer nič.


Strana SaS v stredu na tieto informácie reagovala, že má najtransparentnejšie financovanie, zverejnenú kandidátku aj zverejnenú beta verziu programu.


Saska opäť ukazuje najviac. OĽaNO bojuje proti korupcii tým, že všetko tají, Smer na transparentný účet aspoň vložil peniaze, Demokrati majú dieru v hodnote desiatok tisíc eur, podobne je na tom Hlas. Ak klamú pri používaní transparentného účtu, dá sa im vôbec niečo veriť?“ uviedli liberáli.

Posledná platba v rámci štátneho príspevku

Strana Demokrati tvrdí, že transparentnosť je zakorenená v ich DNA. Pri svojom vzniku disponovala sumou vyše 200-tisíc eur, ktorá pochádza zo štátneho príspevku za voľby pre pôvodnú stranu Spolu. Ešte v júli dostane podľa hovorcu Matúša Madráka poslednú platbu v rámci štátneho príspevku vo výške viac ako 300-tisíc eur.


Okrem toho je jej kampaň financovaná aj z peňažných darov podporovateľov. Hovorca pripomenul, že zákonná povinnosť zverejňovať výdavky politickej strany na transparentnom účte vzniká až dňom vyhlásenia volieb. Výdavky z obdobia pred vyhlásením volieb strana zverejní v záverečnej správe o nákladoch na volebnú kampaň.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie