• Dnes je: Štvrtok 05. augusta 2021 meniny má Hortenzia

Bývalý šéf NAKA Zurian už nie je obvinený, prokurátorka rozhodla na základe sťažnosti

Bývalý šéf NAKA Zurian už nie je obvinený, prokurátorka rozhodla na základe sťažnosti

Uznesenie o vznesení obvinenia bývalého šéfa NAKA bolo podľa prokuratúrky nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu.

14.6.2021 (Webnoviny.sk) - Prokurátorka Generálnej prokuratúry SR v piatok 11. júna na základe sťažnosti obvineného bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia menovanému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Prokurátorka podľa neho po preskúmaní veci dospela k záveru, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu.

„Na základe produkovaných dôkazov nielen že nebolo možné konštatovať naplnenie znakov skutkových podstát stíhaných trestných činov, ale vyšetrovateľ Policajného zboru SR skutok pri právnom posudzovaní aj neprípustným spôsobom nadkvalifikoval," povedal Skladan.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v tejto súvislosti uviedol, že pre prinavrátenie dôvery občanov v spravodlivosť považuje za zásadné trestné stíhanie výlučne zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon


Dôvodom obvinenia Zuriana malo byť to, že v roku 2020 povedal vtedajšiemu námestníkovi riaditeľa Slovenskej informačnej služby Borisovi Beňovi, ktorý v súčasnosti vystupuje ako svedok-kajúcnik, že polícia sa zaoberá bývalým šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítom Makóom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie