• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Bývalý šéf NAKA Zurian prišiel vypovedať v kauze Kováčika, má nahratý rozhovor s Kaľavským o manipulovaní káuz

Bývalý šéf NAKA Zurian prišiel vypovedať v kauze Kováčika, má nahratý rozhovor s Kaľavským o manipulovaní káuz

Zurian vypovedal o manipulovaní dôkazov v tomto aj v iných prípadoch, o ktorých sa dozvedel od bývalého šéfa operatívcov NAKA Jána Kaľavského.

28.7.2023 (SITA.sk) - Bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislav Zurian prišiel v piatok svedčiť na hlavné pojednávanie na banskobystrické pracovisko Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v úplatkárskej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Vypovedal o manipulovaní dôkazov v tomto aj v iných prípadoch, o ktorých sa dozvedel od bývalého šéfa operatívcov NAKA Jána Kaľavského. Tohto nedávno ŠTS v neprítomnosti odsúdil na sedem rokov za zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Kováčik je v tejto korupčnej kauze obžalovaný z prijímania úplatku spolu s Petrom K. prezývaným „Pán X“, ktorý je obžalovaný z podplácania a pojednáva sa bez jeho prítomnosti, lebo je na úteku.

Má nahrávku ako dôkaz

Ako uviedol bývalý policajt, ku skutku konkrétne nič nevie, lebo v tom čase nepôsobil ešte v NAKA.

„Mám len sprostredkované informácie, ktoré mi povedal Kaľavský po smrti Milana Lučanského o tom, ako on a ďalší policajti manipulovali niektoré kauzy,“ uviedol Zurian s tým, že s bývalým operatívcom sa stretol už ako riaditeľ NAKA a posledný z rozhovorov aj nahral na telefón a je ochotný ho poskytnúť ako dôkaz.

„Kaľavský mi povedal, že mal byť nejaký úplatok v nejakej knihe bez strán, ale keďže tie peniaze nikto nevidel, tak tú knihu vynechali a dali tam, že peniaze išli z rúk do rúk,“ popísal svedok ku kauze Kováčika a dodal, že o tom informoval aj inšpekčnú službu, kde však neuviedol meno policajta, od ktorého to vie. Riaditeľ inšpekcie sa mal rozčúliť, že Bernard Slobodník hovoril predsa o knihe.

Nikto ho už nechce zamestnať

Zurian žiadal, aby sa tieto veci prešetrili. „Informácia, ktorú podala SIS na viaceré inštitúcie, ostala stále nepriradená, tak som žiadal, aby sa v tomto konalo, aby sme vedeli, či je pravda to, čo SIS a Kaľavský tvrdí, alebo nie,“ dodal bývalý šéf NAKA, ktorý sa nakoniec rozhodol ukončiť služobný pomer a odišiel od polície.

„Pracovný pomer som ukončil hlavne preto, že som sa dozvedel, že prokurátor Kysel bol za ministrom vnútra Mikulcom a povedal, že budem ďalší funkcionár, ktorý skončí v putách,“ dodal Zurian. „Po tom, ako mi nezákonne vyrazili dvere, ma nikto nechce zamestnať,“ doplnil na otázku prokurátora, kde pracuje.

Vypočutie Zuriana žiadali už predtým

Svedok vypovedal okrem vzťahu s kľúčovým svedkom Slobodníkom aj o mnohých skutočnostiach a ďalších osobách z prostredia polície, ktoré dnes svedčia v rôznych prípadoch ako bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovít Makó, bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a ďalší.

Ako po vypočutí Zuriana uviedol obžalovaný Kováčik, už počas prípravného konania žiadali vypočutie tohto svedka.

„Toto nám nebolo umožnené a po dnešnom výsluchu si dovolím tvrdiť, že zo strany OČTK to bolo účelové konanie, lebo museli vedieť o všetkých skutočnostiach, ktorými disponuje tento svedok. Viackrát sme upozorňovali, že v tejto veci boli vypočutí svedkovia, ktorí k veci nevedeli nič povedať. Ale tak dôležitý svedok nebol vypočutý,“ dodal obžalovaný s tým, že z obsahu výpovede svedka Zuriana je jednoznačne zrejmé, že sa manipulovalo s dôkazmi nielen v tejto veci, ale aj v iných veciach a je jasné aj kto s týmito dôkazmi manipuloval. Svedok podľa Kováčika potvrdzuje, že vyšetrovanie je vedené zaujate a neobjektívne.

Podľa obžaloby podnikateľ Peter K., ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Prípad bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi.

Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. ŠTS pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie