• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Bývalý policajný funkcionár Rehák vypovedal v kauze Kováčika a spochybnil slová kajúcnika Beňa

Bývalý policajný funkcionár Rehák vypovedal v kauze Kováčika a spochybnil slová kajúcnika Beňa

Dušan Kováčik je právoplatne odsúdený v inej kauze na osem rokov väzenia.

21.3.2023 (SITA.sk) - Výsluchom bývalého policajného funkcionára Jozefa Reháka pokračuje na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) hlavné pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý je v inej veci právoplatne odsúdený na trest osem rokov väzenia.

Kováčik je v jeho druhej korupčnej kauze obžalovaný z prijímania úplatku spolu s Petrom K. prezývaným „Pán X“, ktorý je obžalovaný z podplácania a pojednáva sa bez jeho prítomnosti, lebo je na úteku. Neprítomný je aj Kováčik, ktorý sa na pojednávaní počas tohto týždňa nezúčastňuje.

Spochybnil svedka Beňa

Rehák ako svedok obhajoby uviedol, že o skutku v tejto kauze nevie nič. S Kováčikom prišiel do kontaktu asi len dva alebo trikrát a druhého obžalovaného pozná pracovne približne od roku 2005. Vo svojej výpovedi spochybnil jedného z hlavných svedkov obžaloby, bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňa. Tento vypovedal, že mu Peter K. mal v januári 2017 ukázať výsluch Reháka a táto vec mala byť pridelená na inšpekciu.

„Nemohol to hovoriť, lebo ten spis bol na inšpekcii od júla 2016,“ konštatoval Rehák s tým, že ak mal Peter K. vybavovať upratanie nejakého spisu, „tak to nemohol byť môj spis, ktorý bol na inšpekcii“.

Rehák hovoril o diskreditácii

Vo svojej výpovedi hovoril aj o diskreditácii, o ktorej sa dozvedel ešte pred tým, ako jemu samotnému bolo vznesené obvinenie. Spomenul aj prokurátora UŠP Petra Kysela, ktorý už tiež svedčil v tejto kauze a dozoroval aj jeho kauzu. V apríli 2021, keď sa na súde prejednávala žiadosť Reháka o prepustenie z väzby, mal Kysel predložiť aj uznesenie o vznesení obvinenia na Kováčika a Petra K. „Bolo to preto, aby predlžoval moju väzbu,“ dodal svedok.

Rehák je v inej kauze známej ako Judáš obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvoch skutkov prijímania úplatku, pričom od začiatku procesu v januári minulého roku trvá na tom, že je nevinný. Kauza rovnako na ŠTS v Banskej Bystrici pokračuje hlavným pojednávaním budúci týždeň a mala by sa blížiť k rozsudku.

Vypovedali aj expolicajti a bývalý šéf SIS

V pondelok vypovedali dvaja expolicajti a bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik, ktorý mal byť podľa kľúčového svedka Bernarda Slobodníka pri odovzdávaní úplatku. Vypovedal však, že si na odovzdanie peňazí nepamätá.

Podľa obžaloby podnikateľ Peter K., ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil Kováčika sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Prípad bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi.
Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. ŠTS pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie