• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Bývalí predstavitelia komunizmu prídu o nezaslúžené benefity, vydanie zákona schválil parlament

Bývalí predstavitelia komunizmu prídu o nezaslúžené benefity, vydanie zákona schválil parlament

Opatrenie sa dotkne osôb, ktoré sa podieľali na riadení a výkone politicky motivovanej represie v období komunizmu či pracovali v inštitúciách a organizáciách.

23.6.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalým predstaviteľom komunistickej moci a jej aparátu v bezpečnostných zložkách budú odobraté nezaslúžené benefity. Parlament dnes 79 hlasmi schválil vydanie zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu.

V Slovenskej republike totiž podľa navrhovateľov, na rozdiel od iných postkomunistických štátov, nebolo vysporiadané s pretrvávajúcou spoločenskou nespravodlivosťou.

Varovanie do budúcnosti

Opatrenie sa dotkne osôb, ktoré sa podieľali na riadení a výkone politicky motivovanej represie v období komunizmu, respektíve pracovali v inštitúciách a organizáciách, ktorých hlavným poslaním bolo „udržať totalitný komunistický režim pri moci za každú cenu".

Zákon má zároveň podľa predkladateľov slúžiť aj ako varovanie do budúcnosti, že porušenia základných ľudských práv a slobôd zo strany akéhokoľvek režimu nebudú tolerované a osoby, ktoré taký režim podporujú, nebudú za svoju službu v prospech neho žiadnym spôsobom privilegované.

Vysoko nadpriemerné dôchodky

„Účelom tohto zákona nie je žiaden akt pomsty voči dotknutým osobám, ale je ním nastolenie základnej spoločenskej spravodlivosti. Dôchodkové zabezpečenie bývalých vrcholových predstaviteľov komunistickej moci a ich aparátu v bezpečnostných zložkách je totiž aj v súčasnosti vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktorých komunistická moc a jej bezpečnostné zložky prenasledovali a obmedzovali na ich právach a slobodách, je typicky podpriemerné, až veľmi nízke," zdôvodnili navrhovatelia.

Právna úprava nadobudne účinnosť od 5. augusta 2021.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie