• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Bývalému generálnemu prokurátorovi Trnkovi zakázali USA vstup do krajiny, zákaz platí aj pre jeho syna

Bývalému generálnemu prokurátorovi Trnkovi zakázali USA vstup do krajiny, zákaz platí aj pre jeho syna

Dôvodom má byť závažná korupcia.

25.2.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka ani jeho syn Jakub nemôžu vstúpiť na územie Spojených štátov amerických. Na svojej internetovej stránke to uvádza americké ministerstvo zahraničia (U.S. Department of state). Ako prvý na to upozornil Denník N.

Podľa stanoviska amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena je dôvodom závažná korupcia.

Kauzy oslabili vieru verejnosti v justíciu

„Vo funkcii generálneho prokurátora bol Dobroslav Trnka zapojený do korupčných konaní, ktoré oslabili vládu zákona a vieru slovenskej verejnosti v demokratické vládne inštitúcie, ich predstaviteľov a verejné procesy,“ uvádza sa vo vyhlásení ministra. Tento akt zároveň podľa Blinkena potvrdzuje záväzok USA bojovať proti korupcii na Slovensku.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v polovici februára nariadil, aby sa v kauze známej ako Glance House opäť viedlo trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s konaním bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Spája sa aj s Gorilou

Ten v máji 2012 súhlasil s prevodom bytového domu Glance House v Bernolákove na londýnsku schránkovú spoločnosť CDI, hoci nehnuteľnosti boli zaistené prokurátorom v trestnom konaní v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a bolo zakázané s nimi nakladať.


Bývalý generálny prokurátor je tiež stíhaný v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Trnka pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie