• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Bývalého prezidenta Saakašviliho zatkli, do Gruzínska prišiel pred kľúčovými voľbami

Bývalého prezidenta Saakašviliho zatkli, do Gruzínska prišiel pred kľúčovými voľbami

Sobotňajšie voľby sa všeobecne považujú za vyslovenie dôvery vláde a mohli by viesť k predčasným voľbám na budúci rok.

1.10.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho zatkli po tom, ako sa vrátil do Gruzínska. V piatok to oznámil premiér Irakli Garibašvili.

Stalo sa tak zhruba 18 hodín po tom, čo Saakašvili, ktorého v Gruzínsku v neprítomnosti uznali vinným zo zneužitia moci a v ostatných rokoch žil na Ukrajine, na sociálnej sieti Facebook napísal, že sa vrátil do vlasti. Podrobnosti o jeho zatknutí zatiaľ nie sú známe.

Rozhodujúce voľby v krajine

Saakašvili na sociálnej sieti informoval, že sa nachádza v meste Batumi. Gruzínski predstavitelia pritom deň predtým popreli, že by sa vôbec nachádzal v krajine.

Bývalý prezident prišiel do Gruzínska pred sobotňajšími komunálnymi voľbami, ktoré sú vnímané ako kľúčové pre politické usporiadanie krajiny. Vo svojich príspevkoch voľby nazval rozhodujúcimi a vyzval na zhromaždenie podporovateľov v nedeľu v Tbilisi, na ktorom sa chystal zúčastniť aj on. Saakašviliho výzvy by mohli narušiť plány vládnej strany na zabezpečenie dominantného postavenia pri voľbe starostov a miestnych zastupiteľstiev.

Energické úsilie proti korupcii

Európska únia v apríli sprostredkovala dohodu, aby zmiernila politickú krízu medzi vládnou stranou Gruzínsky sen a opozičnými skupinami vrátane Saakašviliho Zjednoteného národného hnutia. Podľa dohody sa v roku 2022 uskutočnia predčasné voľby, ak Gruzínsky sen získa v komunálnych voľbách menej ako 43 percent hlasov. Nie je však jasné, či dohodu dodržia, keďže od nej v júli Gruzínsky sen odstúpil, lebo ju ešte nepodpísalo Zjednotené národné hnutie. To sa stalo až v septembri.

Saakašvili bol prezidentom v rokoch 2004 - 2013 a bol známy svojím energickým úsilím proti korupcii v Gruzínsku. Gruzíncov však začali znepokojovať jeho autoritárske sklony a niekedy nepredvídateľné správanie. Krajinu opustil krátko po voľbách v roku 2013, v ktorých už nemohol kandidovať. V roku 2018 ho súd uznal vinným a odsúdil ho na šesť rokov za mrežami. Na Ukrajine okrem iného pôsobil ako gubernátor Odeského regiónu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie