Na Okresnom súde Bratislava II v utorok pokračuje hlavné pojednávanie, Kralevich čelí obžalobe pre prečin usmrtenia.
Bývalá modelka Kralevich na súde žiadala o vrátenie Range Rovera, ktoré zrazilo študentku Linh

31.1.2023 (Webnoviny.sk) - Na Okresnom súde Bratislava II v utorok pokračuje hlavné pojednávanie s podnikateľkou a bývalou modelkou Danielou Kralevich, ktorá čelí obžalobe pre prečin usmrtenia.
Prípad sa týka dopravnej nehody, pri ktorej 21. septembra 2020 v Bratislave na Tomášikovej ulici po náraze motorového vozidla zahynula mladá študentka Linh.
Žiadala o vrátenie auta
Na začiatku pojednávania obžalovaná predložila súdu žiadosť o vrátenie jej auta značky Range Rover, ktoré je zaistené orgánmi činnými v trestnom konaní. Samosudca však jej žiadosť zamietol ako predčasnú, keďže vozidlo je predmetom znaleckého dokazovania.
„Znalecké dokazovanie zatiaľ nebolo vykonané, znalec nebol vypočutý," povedal sudca. Na súd sa zároveň za účelom výpovede dostavili dvaja predvolaní svedkovia.
Museli vytýčiť hlavné pojednávanie
Podľa medializovaných informácií prechádzala osemnásťročná študentka vietnamského pôvodu po priechode pre chodcov, keď ju zrazilo vozidlo Range Rover. To šoférovala podnikateľka Daniela Kralevich.
Súd pritom už v tejto veci raz rozhodol, keď trestným rozkazom v júli 2021 uložil obžalovanej trest dva roky a sedem mesiacov väzenia, ktorý bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu v trvaní štyroch rokov. Daniela Kralevich tiež dostala zákaz šoférovať na dobu šesť rokov a pozostalým mala nahradiť škodu.
Keďže však obžalovaná ako aj prokurátor podali proti trestnému rozkazu odpor, vo veci muselo byť vytýčené hlavné pojednávanie. Daniela Kralevich následne odmietla na začiatku súdneho procesu svoju vinu.
Na prípad sa pozrel aj Žilinka
Vyšetrovanie, ktoré sa uskutočnilo po dopravnej nehode na jeseň 2020, následne preveroval generálny prokurátor Maroš Žilinka. Vo februári 2021 oznámil, že zistil neprimeranú dĺžku znaleckého dokazovania, ako aj pasivitu pri výkone dozoru nad dodržiavaním zákonnosti zo strany prokurátora. Vtedajší prezident Policajného zboru Peter Kovařík tiež konštatoval pochybenie vyšetrovateľa.
Najčítanejšia najnovšia správa
Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.
Najmenej dôveryhodný je Matovič
Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.
Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.
Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.
Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?
Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.
Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.
Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.