• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Byty na prenájom v Bratislave prevýšili ponuku bytov na predaj, pomery zásadne zmenila pandémia koronavírusu

Byty na prenájom v Bratislave prevýšili ponuku bytov na predaj, pomery zásadne zmenila pandémia koronavírusu

Vysoká konkurencia na trhu nájmu pretrváva aj dnes. Je to spôsobená ‚pretlakom‘ nehnuteľností, ktoré sú určené práve na prenájom.

Ponuka bytov na prenájom v Bratislave v dôsledku pandémie prevýšila ponuku bytov určených na predaj.

Vyplýva to z vyjadrenia risk manažéra a odhadcu cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus Petra Ondroviča.

„Celkovú ponuku na realitnom trhu v Bratislave do marca 2020 tvorilo len slabých 40 percent nehnuteľností určených na prenájom. Zvyšnú časť (60 percent) tvorili nehnuteľnosti a ponuka určená na predaj,“ uviedol pre agentúru SITA.

Pretlak nehnuteľností na prenájom

Koronakríza podľa Ondroviča výrazne zmenila pomery a zásadne zasiahla do vývoja celého realitného trhu na Slovensku.


„Dnes je pomer síl rozložený obdobne kľúčom 40:60, avšak platí, že viac ako 60 percent ponuky na trhu tvorí ponuka bytov či apartmánov určených na prenájom,“ poznamenal Ondrovič s tým, že len slabých 40 percent ponuky tvoria byty či apartmány určené na predaj.

Zmena pomerov na realitnom trhu mala podľa Ondroviča vplyv aj na ceny nájmov. Vysoká konkurencia viedla v prvých fázach koronakrízy k zlacňovaniu nájmov takmer o 17 percent. „Vysoká konkurencia na trhu nájmu pretrváva aj dnes. Je to spôsobená ‚pretlakom‘ nehnuteľností, ktoré sú určené práve na prenájom,“ ozrejmil.

Ceny prenájmov v Bratislave

Najdrahšími nehnuteľnosťami určenými na prenájom v Bratislave sú byty či apartmány v bratislavskom Starom Meste. „V priemere je tu možné jednoizbový byt strednodobo prenajať približne za 500 eur čistého mesačného nájomného, ku ktorému sa ešte pripočítavajú energie a poplatky,“ poznamenal Ondrovič.


Trojizbový byt v prvom Bratislavskom okrese je možné v priemere prenajať niečo pod 1 150 eur plus energie a poplatky.


Zvyšné lokality Bratislavy sú podľa Ondroviča v cenách priemerných nájmov plus-mínus ustálené. „Najdrahší z nich, a to vo všetkých kategóriách nehnuteľností určených na prenájom je tretí Bratislavský okres. Tu je napríklad možné trojizbový byt prenajať v priemere niečo pod 780 eur čistého mesačného nájmu, ku ktorému nájomca musí ešte pripočítať energie a poplatky,“ uzavrel Ondrovič.

Ročný príjem z prenájmu bytu

Ako poznamenal analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický, každý, kto plánoval kupovať byt na prenájom v Bratislave v prvý rok pandémie, teda v roku 2020, zostal nepríjemne zaskočený.

„Percentuálny podiel ročného príjmu z prenájmu a ceny bytu, t.j. hrubý výnos, v porovnaní s inými krajskými mestami tu bol až o tretinu nižší,“ uviedol pre agentúru SITA a dodal, že ani dnes nie je situácia pre realitných investorov v slovenskej metropole ideálna.


„Na rozdiel od iných krajských miest sa tu ešte ceny prenájmov nedostali na predkrízovú úroveň,“ ozrejmil Kubrický s tým, že v Bratislave rástli predajné ceny bytov za posledný rok a pol ceny pomalšie. „Takže pokiaľ v hlavnom meste klesol hrubý výnos investorov z dvoj, či trojizbových bytov zo 4,2 na 3,8 percenta, v ostatných krajských mestách sa znížil v priemere zo 6,2 až na 5,3 percenta,“ dodal.


Mohutná výstavba nájomných bytov by podľa neho znížila dlhodobý deficit v ponuke, t.j. predajné ceny nehnuteľností by klesli. „Vplyv na realitný trh by sa odvíjal aj od toho, aké by boli podmienky pre získanie nájomného bytu a aká by bola výška nájmu,“ uzavrel Kubrický.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie