• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Búrka Beryl zabila osem ľudí a milióny domácností zostali bez elektriny

Búrka Beryl zabila osem ľudí a milióny domácností zostali bez elektriny

Obnovenie dodávok energie môže trvať dni a na niektorých miestach až týždne.

9.7.2024 (SITA.sk) - Búrka Beryl, ktorá v pondelok zasiahla juh amerického štátu Texas ako hurikán prvej kategórie spôsobila výpadok prúdu pre viac ako 2,5 milióna ľudí.

To predstavuje nebezpečný scenár pre obyvateľov oblasti, keďže čelí aj vlne horúčav. Beryl si pritom už vyžiadal najmenej osem mŕtvych v Texase a Louisiane, informuje portál CNN.

Tropická depresia z hurikánu

Beryl, z ktorého je už tropická depresia, priniesol na juh USA lejaky a vietor, ktoré z ciest urobili rieky, pretrhali elektrické vedenie a vyvracali stromy. Náročné snahy o vyčistenie a obnovu po škodách v juhovýchodnom Texase skomplikuje extrémne teplo, ktoré by malo región sužovať v utorok a v stredu.

Predpovede hovoria o teplotách nad 32 stupňov Celzia a pocitových teplotách okolo 40 stupňov Celzia. Takéto počasie vytvorí nebezpečné podmienky pre tých, ktorí pracujú vonku alebo bez dostatočného chladenia.

Do konca týždňa dorazí do Kanady

Nadpriemerne vysoké teploty sužujú aj západ USA i miesta na východnom pobreží. Medzičasom Beryl smeruje hlbšie do amerického vnútrozemia, kde hrozí, že spôsobí ďalšie záplavy aj tornáda. Do konca týždňa sa očakáva, že búrka dorazí až do Kanady.

Beryl je prvý hurikán tohtoročnej sezóny v Atlantickom oceáne, ktorá bude podľa predpovedí rušná, pričom sa tiež stal rekordným hurikánom najvyššej piatej kategórie. S touto a slabšou silou sa prehnal Karibikom, kde si vyžiadal najmenej osem úmrtí.

               

           

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Tragédia na Zlatých pieskoch, v jazere sa utopil 47-ročný muž

tragedia na zlatych pieskoch v jazere sa utopil 47 rocny muz

17.7.2024 (SITA.sk) - Na jazere Zlaté piesky v Bratislave sa utopil 47-ročný muž. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, v stredu o 11:45 prijali na linke 158 oznámenie o náleze tela v jazere.

Tragédia na Spiši, trojročné dieťa zomrelo v rozho...

Na miesto vyslali policajtov, ktorí tam vykonávajú potrebné úkony. Presné príčiny a okolnosti udalosti sú predmetom vyšetrovania.


Počasie