• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Budú tento rok Slovákom rásť mzdy? Analytik má na to jasnú odpoveď

Budú tento rok Slovákom rásť mzdy? Analytik má na to jasnú odpoveď

Z pohľadu domácností, celková kondícia domáceho trhu práce je veľmi dobrá a vytvára perspektívu pre rast miezd a vysoký dopyt po pracovníkoch, čo bude stimulujúce pre celú ekonomiku

Reálna mzda by mala rásť aj v tomto roku a Slováci by mali zarobiť viac ako vlani vo všetkých odvetviach. Dôvodom je očakávaný pokles miery inflácie.

Ako ďalej skonštatoval analytik 365 banky Tomáš Boháček, samotná zamestnanosť sa však príliš zvyšovať nebude. Dôvod? Naplnený potenciál ponuky na našom trhu práce a aj rekordné úrovne miery nezamestnanosti, ktorá by sa počas celého roka mala pohybovať v blízkosti úrovní 5 % až 5,5 %.

„Výzvou bude udržať zamestnanosť v sektoroch najväčších zamestnávateľov z oblasti priemyslu, kde sa môže postupom roku prejaviť negatívne pokles zahraničného dopytu, pričom tento trend potvrdzuje aj medziročný pokles exportu zo Slovenska,“ vysvetľuje Tomáš Boháček.

Dlhodobý problém

Pre firmy ostáva naďalej všeobecný dlhodobý problém na strane ponuky, teda nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, čo bude tlačiť na snahu o prílev pracovníkov zo zahraničia a udržiavať nominálne mzdy vyššie. Trendy automatizácie budú firmy naďalej pretláčať všade tam, kde dávajú ekonomický zmysel.


„Z pohľadu domácností, celková kondícia domáceho trhu práce je veľmi dobrá a vytvára perspektívu pre rast miezd a vysoký dopyt po pracovníkoch, čo bude stimulujúce pre celú ekonomiku,“ uzavrel Boháček.


Ako sa teda vyvíjali reálne mzdy v minulom roku? Rast inflácie v minulom roku postupne spomaľoval a jej úroveň okresávala zárobky menej ako v predchádzajúcom roku.


V šiestich odvetviach si prilepšili

Reálna mzda vzrástla vlani podľa Štatistického úradu SR v šiestich z desiatich sledovaných odvetví, rast sa pohyboval od 0,6 % vo veľkoobchode do 3,5 % v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev.


Reálne nižšie mzdy do 3 % boli evidované v sektore informácii a komunikácie, v doprave a skladovaní, v predaji a oprave motorových vozidiel a v priemysle. V dlhodobom porovnaní vývoja reálnych miezd od roku 2009 bol najhorší rok 2022, kedy rast zaznamenalo iba jedno odvetvie, a to ubytovanie.

Priemerná nominálna mesačná mzda rástla vlani medziročne vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach, v siedmich z nich dokonca dvojciferným tempom. Najviac vzrástla v odvetviach s nižšími mzdami, a to v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 14,4 %. Priemerne tu ľudia zarobili 706 eur.

V stavebníctve rástla mzda dvojciferným tempom

V oblasti ubytovania ľudia priemerne vlani zarábali 1 082 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 13,8 %.

Dvojciferným tempom rástla aj mzda v stavebníctve s priemernou mzdou 1 025 eur, v maloobchode na 1 086 eur, vo vybraných trhových službách na 1 395 eur, vo veľkoobchode na 1 466 eur a v priemysle na 1511 eur.


Najpomalšie rástli platy v odvetví s najvyššími mzdami, v informáciách a komunikácii, tempo ich medziročného rastu bolo 7,2 % a úroveň priemerného zárobku dosiahla 2 449 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie