• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Bude potrebné celoplošné očkovanie proti opičím kiahňam? Slováci nemusia podľa Mikasa panikáriť

Bude potrebné celoplošné očkovanie proti opičím kiahňam? Slováci nemusia podľa Mikasa panikáriť

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že vakcína proti pravým kiahňam, proti variole, by mala byť v 85 percentách účinná.

Na Slovensku zatiaľ nebol zaznamenaný prípad opičích kiahní.

Uviedol to vo štvrtok hlavný hygienik SR Ján Mikas pre médiá v Tatranskej Lomnici, kde sa začína trinásty ročník Slovenského vakcinologického kongresu.

Na druhej strane uviedol, že nie je možné vylúčiť importované prípady a je tiež možné očakávať, že v najbližšom čase sa aj takýto prípad vyskytne na Slovensku. Nevidí však dôvod na celoplošné očkovanie.

Slovensko už prijalo opatrenia

Mikas pripomenul, že situáciu vo svete i na Slovensku sledujú. „Máme účinný systém rýchleho varovania a reakcie v rámci Európskej komisie a členských štátov, takže sme informovaní o prípadoch,“ uviedol. Na Slovensku už podľa jeho slov boli prijaté určité opatrenia a rovnako aj vydané usmernenia týkajúce sa prevencie, diagnostiky, liečby či správania sa ľudí.

Očkovacia látka priamo proti vírusu opičích kiahní však v Európskej únii podľa Mikasa nie je schválená. „Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že vakcína proti pravým kiahňam, proti variole, by mala byť v 85 percentách účinná,“ dodal. Podľa jeho slov ale nie je dôvod na celoplošné či preventívne očkovanie.

Nie je potrebné panikáriť

Pripomenul, že v minulosti sa na narodených v roku 1976 a skôr vzťahovalo povinné očkovanie proti variole. „Variola je jediné ochorenie, ktoré bolo eradikované vďaka vakcinácií, to je veľký úspech medicíny. V súčasnosti sa nachádzajú iba vírusy pre vedecké účely v Spojených štátoch amerických a Rusku,“ dodal.

Podľa hlavného hygienika nie je potrebné panikáriť ani pozastavovať lety z krajín, v ktorých sa vírus už vyskytol. „Je potrebné zvážiť opatrenia, adekvátne reagovať, teda zachytiť prípad, izolovať, dať do karantény prípadne ďalšie kontakty, ale nie je v súčasnosti čas na uzatváranie letov,“ skonštatoval.

Opičie kiahne sa môžu čoskoro objaviť aj na Slovensku, efektívnou ochranou je očkovanie proti variole

Vzhľadom na široké možnosti cestovania nemožno vylúčiť, že sa aj na Slovensku potvrdí prípad opičích kiahní. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

Očkovanie je efektívnou ochranou. Hovorí o tom usmernenie hlavného hygienika SR Jána Mikasa, ktoré vydal pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, všeobecných lekárov, špecialistov, infektológov a dermatovenerológov, v ktorom okrem iného popisuje charakteristiku ochorenia a manažment potvrdených prípadov a ich kontaktov.

Očkovanie proti pravým kiahňam podľa usmernenia môže zabrániť symptómom opičích kiahní, ak sa aplikuje do štyroch dní od kontaktu.

Liečba antivirotikami

Očkovanie do 14 dní môže zmeniť priebeh ochorenia. V prípade použitia aktuálne povolenej vakcíny sú potrebné dve očkovacie dávky s odstupom 28 dní. Na narodených v roku 1976 a skôr sa vzťahovalo povinné očkovanie proti variole, ktoré poskytuje efektívnu ochranu na 85 percent.

Z usmernenia vyplýva, že každé podozrenie na opičie kiahne musí vyšetriť lekár, ktorý posúdi riziko závažnosti priebehu ochorenia. Osoby s vyšším rizikom môžu byť hospitalizované a liečené antivirotikami.

Je nutné, aby chorí dodržiavali izoláciu až do odpadnutia poslednej chrasty a dovtedy sa vyhýbali telesnému kontaktu s inými osobami vrátane dlhého osobného kontaktu v uzavretom priestore. Podľa usmernenia je nutné vyhýbať sa aj kontaktu s domácimi zvieratami a prípadný kontakt so zvieraťom nahlásiť príslušnému veterinárovi.

Rizikovejší kontakt

Hlavný hygienik odporúča osobám, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s potvrdeným alebo podozrivým prípadom opičích kiahní, denne si merať telesnú teplotu a sledovať príznaky ochorenia počas 21 dní od posledného kontaktu.

Úzkymi kontaktmi sú najmä sexuálni partneri, osoby zo spoločnej domácnosti a pracoviska alebo ktokoľvek, kto prišiel do kontaktu s bielizňou chorých a podľa posúdenia konkrétneho prípadu aj spolucestujúci pri dlhších letoch, jazdách vlakom alebo autobusom.


Za rizikovejší kontakt je považovaný spoločný let alebo jazda dlhšia ako osem hodín. Sexuálne kontakty sa majú zdržať sexuálneho styku aspoň 21 dní, pričom používanie kondómov neposkytuje plnú ochranu pred prenosom vírusu opičích kiahní.


Pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctva by mali denne telefonicky kontrolovať chorých. Hlavný hygienik bude usmernenie priebežne aktualizovať podľa výskytu a nových odborných zistení o opičích kiahňach.

Opičie kiahne sú už aj v Česku, nákaza sa naďalej šíri iba medzi mužmi

V Českej republike potvrdili prípad opičích kiahní. Pre portál Seznam Zprávy to potvrdil predseda spoločnosti infekčného lekárstva Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.

Zriedkavá infekcia

Podľa jeho slov nákazu potvrdil Štátny zdravotný ústav. Pacient sa nachádza v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe.


Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá je zvyčajne mierna a z ktorej sa väčšina ľudí zotaví v priebehu niekoľkých týždňov.

Desiatky prípadov

Nakazený človek môže mať horúčku, zimnicu, bolesti kĺbov, svalov či chrbta, zväčšenie uzlín a lézie na koži. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila, že eviduje 131 potvrdených prípadov opičích kiahní a 106 podozrení v 19 krajinách, kde sa zvyčajne toto ochorenie nevyskytuje.


Zdravotnícki predstavitelia tvrdia, že väčšina známych prípadov v Európe bola medzi mužmi, ktorí mali sex s mužmi. Ktokoľvek sa však môže nakaziť blízkym kontaktom s chorou osobou, jej oblečením alebo posteľnou bielizňou.


Vedci tvrdia, že bude ťažké zistiť, či je šírenie spôsobené sexom alebo len blízkym kontaktom.


Prípadov opičích kiahní pribúda po celom svete, vedci sú zo situácie šokovaní a šírenie si nevedia vysvetliť

Vedci, ktorí monitorovali početné ohniská opičích kiahní v Afrike, tvrdia, že sú zmätení z nedávneho rozšírenia choroby v Európe a Severnej Amerike.

Prípady evidujú u mladých mužov

Prípady ochorenia sa predtým vyskytovali iba medzi ľuďmi s väzbami na strednú a západnú Afriku. Počas ostatného týždňa však boli zaznamenané prípady v Británii, Španielsku, Portugalsku, Taliansku, USA, Švédsku a Kanade, väčšinou u mladých mužov, ktorí predtým do Afriky necestovali.

Boli to prevažne homosexuáli, bisexuáli alebo mali nedávno sex s mužmi. Odborníci však zdôraznili, že nevedia, či sa choroba šíri sexom alebo iným blízkym kontaktom súvisiacim so sexom.


Ako uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vo svete je potvrdených asi 80 prípadov a ďalších 50 podozrivých. Prvé prípady sa v piatok objavili aj vo Francúzsku, Nemecku, Belgicku a Austrálii.


„Som z toho šokovaný. Každý deň sa zobudím a infikovaných je viac krajín,“ povedal virológ Oyewale Tomori, ktorý predtým viedol Nigérijskú akadémiu vied a je členom niekoľkých poradných výborov WHO.

Nie je ohrozené verejné zdravie

Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá je zvyčajne mierna a z ktorej sa väčšina ľudí zotaví v priebehu niekoľkých týždňov. Vírus sa medzi ľuďmi nešíri ľahko a riziko pre širokú verejnosť je údajne veľmi nízke.


Opičie kiahne sú najbežnejšie pre odľahlé časti strednej a západnej Afriky, čiže prípady nákazy mimo tieto oblasti sa často spájajú s cestami do nej.


V Európe zatiaľ neschválili žiadnu vakcínu proti opičím kiahňam. Španielske zdravotnícke úrady však údajne podľa novín El País zakúpili tisíce vakcín proti kiahňam, aby sa vyrovnali s prípadnou epidémiou, keďže opičie kiahne patria do rovnakej čeľade vírusov ako pravé kiahne a vakcíny proti pravým kiahňam tak chránia aj proti opičím kiahňam.

V Európe, USA aj Kanade sa objavili opičie kiahne. Sú zriedkavou vírusovou infekciou

Niekoľko európskych krajín, Spojené štáty a Kanada vyšetrujú podozrivé a potvrdené prípady opičích kiahní. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na zdravotnícke orgány a správy miestnych médií.

Riziko je údajne veľmi nízke

V Európe vo štvrtok po jednom prípade potvrdili Taliansko a Švédsko. Päť prípadov už skôr počas týždňa potvrdilo Portugalsko, sedem prípadov potvrdili v Španielsku a v Spojenom kráľovstve je v súčasnosti deväť potvrdených prípadov. V USA v štáte Massachusetts úrady hlásia nákazu u jedného muža a v Kanade prešetrujú 13 podozrivých prípadov.


Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá je zvyčajne mierna a z ktorej sa väčšina ľudí zotaví v priebehu niekoľkých týždňov. Vírus sa medzi ľuďmi nešíri ľahko a riziko pre širokú verejnosť je údajne veľmi nízke. Opičie kiahne sú najbežnejšie pre odľahlé časti strednej a západnej Afriky, čiže prípady nákazy mimo tieto oblasti sa často spájajú s cestami do nej.

V Európe zatiaľ neschválili vakcínu

Prvý pacient s týmto ochorením v Spojenom kráľovstve nedávno cestoval do Nigérie, kde britské úrady predpokladajú, že sa nakazil. Zdroj ďalších infekcií v Británii ešte nepotvrdili, ale zdá sa, že prípady boli „získané lokálne“, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Prípad z Talianska podľa miestnych médií nedávno pricestoval z Kanárskych ostrovov. Vo Švédsku zatiaľ nevedia, ako sa pacient nakazil.


V Európe zatiaľ neschválili žiadnu vakcínu proti opičím kiahňam. Španielske zdravotnícke úrady však údajne podľa novín El País zakúpili tisíce vakcín proti kiahňam, aby sa vyrovnali s prípadnou epidémiou. Opičie kiahne patria do rovnakej čeľade vírusov ako pravé kiahne.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie