• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Budajovo ministerstvo ukončilo sériu debát o reforme národných parkov, stáť bude niekoľko miliónov eur

Budajovo ministerstvo ukončilo sériu debát o reforme národných parkov, stáť bude niekoľko miliónov eur

Podľa ministerstva bude transformácia národných parkov stáť sedem až 11 miliónov eur. Rezort ich plánuje zabezpečiť z peňazí Environmentálneho fondu.

V piatok 6. augusta sa skončila trojtýždňová šnúra debát zameraných na pripravovanú reformu národných parkov.

Ako ďalej informoval tlačový odbor rezortu životného prostredia (MŽP), predstavitelia ministerstva na podujatiach diskutovali so štátnymi aj dobrovoľnými ochranármi, štátnymi lesníkmi aj s neštátnymi vlastníkmi lesných pozemkov, podnikateľmi v turistickom ruchu a neziskovými organizáciami.

Budaj ráta s lesníkmi

Súčasťou reformy je prevod štátnych lesov z ministerstva pôdohospodárstva pod envirorezort. Minister Ján Budaj v tejto súvislosti informoval, že s lesníkmi Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) sa počíta.

„Som presvedčený, že lesníci budú v kolektíve, ktorý zvládne zásadné úlohy. Lesnícke remeslo bude potrebné, a to aj v našom najväčšom národnom parku.“ zdôraznil minister Budaj.

Zmenu v spôsobe hospodárenie na území národných parkov presadzuje aj ministerstvo pôdohospodárstva. „Ak my nezmeníme spôsob obhospodarovania krajiny, budeme mať problém s vodou. Ak vodu nezačneme zadržiavať v lesoch, tak sa nám môže stať, že nebudeme vedieť naplniť ani závlahy,“ naznačil štátny tajomník rezortu Milan Kyseľ.

Financie zabezpečia z fondu

Podľa ministerstva bude transformácia národných parkov stáť sedem až 11 miliónov eur. Rezort ich plánuje zabezpečiť z peňazí Environmentálneho fondu.


Neskôr sa národné parky budú uchádzať aj o eurofondy. Informovala o tom Jana Žiak z odboru komunikácie rezortu po poslednej odbornej debate v súvislosti s reformou národných parkov, ktorá sa v piatok podvečer skončila v najstaršom slovenskom národnom parku, vo Vysokých Tatrách.

Uprednostní sa zážitkový turizmus

Na území národných parkov sa po novom podľa MŽP uprednostní zážitkový, k prírode ohľaduplný turizmus, pred zábavným biznisom a megalomanskými projektmi.


Plánovanie a manažment národných parkov bude súčasťou regionálnych plánov a zároveň v súlade s plánovaním sociálneho a ekonomického rozvoja na miestnej úrovni.

Najvhodnejší model rozvoja

„Bude aj na kreativite manažérov, aby spoločne s ochranármi, lesníkmi, miestnymi podnikateľmi a neziskovými organizáciami našli najvhodnejší model rozvoja,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).


MŽP pripomína, že reforma národných parkov je prvou od roku 1948, keď bol vyhlásený prvý národný park na Slovensku – TANAP. „Až teraz, po 73 rokoch nebudeme mať národné parky iba na papieri. Je to zmena, ktorá pomôže ľuďom v národných parkoch aj ich návštevníkom“ uzavrel Budaj.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie