• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Budajovo ministerstvo preverí priesaky hrádze gudrónových jám v Predajnej, obavy má z rozpadu hrádze (video)

Budajovo ministerstvo preverí priesaky hrádze gudrónových jám v Predajnej, obavy má z rozpadu hrádze (video)

Gudrónové jamy vznikli v 70. rokoch, keď do nich vyvážali odpad z neďalekej bývalej fabriky Petrochema Dubová.

Ministerstvo životného prostredia SR musí zistiť, či priesaky hrádze gudrónových jám v obci Predajná (okres Brezno) znamenajú, že sa hrádza rozpadá.

Na stredajšom stretnutí so starostkou obce Tatianou Čontofalskou to koštatoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Envirorezort to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

„Čierne oči“ musia preč

Budaj v stredu so spolupracovníkmi a expertmi z Vodohospodárskej výstavby navštívil obec Predajná, aby skontrolovali gudrónové jamy. Starostka ministra informovala o projekte samosprávy na ochranu pred pretečením gudrónových jazier, pre ktorý žiada podporu ministerstva.

„Na ochrane pred rizikami pretečenia sa budú podieľať experti štátnych vodohospodárskych podnikov v pôsobnosti ministerstva. Zhromaždíme informácie zo štátnych podnikov, aby sme navrhli možné riešenia,“ povedal Budaj.

Starostka obce dodala, že pre ňu aj obyvateľov obce je kľúčové, aby „čierne oči“, ako gudrónové jamy prezývajú, z obce Predajná zmizli.

Problém od 70. rokov

Šéf envirorezortu na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol, že sa ministerstvo bude zaoberať aj možnosťou, že by odstránenie gudrónových jám vykonalo v spolupráci so svojimi príspevkovými organizáciami vo vlastnej réžii.

Gudrónové jamy vznikli v 70. rokoch, keď do nich vyvážali odpad z neďalekej bývalej fabriky Petrochema Dubová. Odpad vznikol ako produkt čistenia a odstraňovania nežiadúcich prímesí a nečistôt z ropy. Nachádzajú sa v nich toxické a karcinogénne látky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie