• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Budaj podľa Hlasu pripravil Slovensko o viac ako pol milióna eur, škodu mu chcú zosobniť (video)

Budaj podľa Hlasu pripravil Slovensko o viac ako pol milióna eur, škodu mu chcú zosobniť (video)

Poslanec Národnej rady SR Richard Raši z Hlasu apeluje na súčasného ministra životného prostredia Milana Chrenka, aby zvolal škodovú komisiu a Budajovi bola spôsobená škoda zosobnená.

Bývalý minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati) pripravil Slovensko o viac ako pol milióna eur, tvrdí strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD). Uviedli, že exminister neplatil faktúry dodávateľovi informačného systému odpadového hospodárstva a suma je za prehratý súdny spor s ním.

Informačný systém odpadového hospodárstva

„Ministerstvo životného prostredia realizovalo od roku 2017 projekt financovaný z fondov EÚ – Informačný systém odpadového hospodárstva. Dielo bolo dodávané v takzvaných míľnikoch. Znamená to, že urobila sa časť práce, ministerstvo si to skontrolovalo, prebralo a uhradilo faktúry.

Spolu bolo míľnikov 10. V auguste 2020 ministerstvo, na čele ktorého už bol od marca 2020 Ján Budaj, akceptovalo predposledný 9. míľnik, faktúry však boli uhradené iba po šiesty míľnik,“ vysvetľuje strana Hlas-SD v tlačovej správe.

Budaj podľa Hlasu ďalšie tri faktúry v celkovej hodnote 2,4 milióna eur neuhradil, za čo dodávateľ rezort zažaloval a súdny spor aj vyhral. Ministerstvo v dôsledku toho muselo zaplatiť celkovo takmer tri milióny eur.


„Počas súdneho sporu si ministerstvo navyše za 70 000 eur dalo vypracovať rozdielovú analýzu, pretože chcelo preukázať, že dodávateľ nedodal, čo mal, ale rozdielová analýza iba potvrdila nárok dodávateľa, takže škoda, ktorú Ján Budaj svojím rozhodnutím ministerstvu spôsobil, narástla o ďalších 70 000 eur,“ tvrdí politický subjekt.


Žiadajú zvolanie škodovej komisie

Poslanec Národnej rady SR Richard Raši z Hlasu apeluje na súčasného ministra životného prostredia Milana Chrenka, aby zvolal škodovú komisiu a Budajovi bola spôsobená škoda zosobnená.


V tomto smere Hlas-SD pripomenul, že na ministerstve zdravotníctva navrhla škodová komisia vymáhanie škody vo výške bezmála 165-tisíc eur od bývalého ministra Mareka Krajčího a jeho dvoch generálnych tajomníkov. Škoda vznikla, keď exminister zdravotníctva odmietol uhradiť faktúry za búranie Rázsoch. Komisia tiež odporučila podať na Krajčího trestné oznámenie.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie