• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Budaj by mal podľa Hojsíka vysvetliť dotácie na rozvoj regiónov, uspeli aj firmy s webom autoservisu a bez tržieb

Budaj by mal podľa Hojsíka vysvetliť dotácie na rozvoj regiónov, uspeli aj firmy s webom autoservisu a bez tržieb

Minister životného prostredia SR Ján Budaj.

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj by mal verejnosti vysvetliť svoje dotácie z plánu obnovy na rozvoj regiónov. Uviedol to europoslanec a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Martin Hojsík.

Upresnil, že niektoré dotácie od Budajovho ministerstva v Poloninách a na Muráni môžu budiť rozpaky. Vo výzve z Plánu obnovy na rozvoj mäkkého turizmu v regiónoch uspeli aj dve súkromné spoločnosti bez webstránky a s minimálnymi tržbami v minulých rokoch.

Pri jednom žiadateľovi webstránka hovorí, že ide o autoservis. Uspeli aj firmy, ktoré s ochranou prírody doteraz spájané neboli.

Projekty za státisíce eur

Podľa Hojsíka je nevyhnutné, aby Budaj projekty za státisíce eur preveril. Informoval o tom v tlačovej správe riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.


„Poverený minister Ján Budaj by mal ešte dnes verejnosť uistiť, že nejde o žiadny omyl alebo nedopatrenie. Špeciálne po skúsenosti, keď dotáciu z rezortu Jána Budaja takmer dostal aj poradca vtedajšieho premiéra Matoviča. Plán obnovy má pomôcť obyvateľom daného regiónu, ako aj prírode, preto si nemôžeme dovoliť žiadne pochybnosti “ podotkol Hojsík.


Europoslanec si myslí, že verejnosť môže zaskočiť firma Transportit. Podľa zverejneného zoznamu schválených žiadostí uspela s projektom Tradičná mazanka v Zboji.


Na realizáciu projektu má získať 665-tisíc eur. Spoločnosť funguje od roku 2017, no tržby vykazovala len v roku 2020 a 2021, v oboch obdobiach okolo 4-tisíc eur. „Verejnosť má právo vedieť, v čom žiadateľ napríklad predbehol projekt informačného a turistického centra ochrany tetrovitých vtákov,“ pokračuje europoslanec.

Zvláštna dotácia pre Lesy SR


Druhý úspešný žiadateľ v Poloninách, ktorý môže vyvolať rozpaky u verejnosti, je spoločnosť Autolanc, ktorá je podľa webstránky autoservis. Žiadateľ uspel s projektom Bigovský potok – oddychová zóna pre turistov za 212-tisíc eur.

Spoločnosť TEAM WORKS vyhrala s projektom Organická pastva pre oči za 150-tisíc eur v Národnom parku Muránska planina. Ani tu sa nepodarilo nájsť príslušnú webstránku či informácie o jej ochranárskych aktivitách.


„Ján Budaj musí predstúpiť pred verejnosť a predísť akýmkoľvek nedorozumeniam. Ide o európske financie, ktoré môžu citlivému rozvoju a kvalite života obyvateľov v okolí národných parkov. Akékoľvek pochybnosti nie sú v záujme ani Slovenska, ani národných parkov, ani samotných žiadateľov,“ vyzval Hojsík.

Dodal, že zvláštnou kapitolou je aj dotácia pre Lesy SR na revitalizáciu chovu Norika muránskeho. Budaj by mal verejnosť uistiť, že projekt nie je ohrozený aktuálnym sporom s ministerstvom pôdohospodárstva. „Preto žiadame povereného ministra aby zverejnil proces schvaľovania žiadostí a objasnil výber projektov,“ uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie