• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Buda kritizuje rozhodnutie Bruselu o ukrajinskom obilí, niektoré štáty rozhodli o vlastných jednostranných obmedzeniach

Buda kritizuje rozhodnutie Bruselu o ukrajinskom obilí, niektoré štáty rozhodli o vlastných jednostranných obmedzeniach

Európska komisia nechala v piatok vypršať platnosť zákazu dovozu ukrajinskej pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny do Bulharska, Poľska, Maďarska, Rumunska a na Slovensko.

Poľský minister rozvoja a technológií Waldemar Buda podpísal dekrét o zákaze dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny na trh Poľska na neurčito. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie ministra na mikroblogovacej sieti X.

Rumunsko o opatreniach rozhodne

Buda označil rozhodnutie Európskej komisie (EK) nepredĺžiť embargo na dovoz obilia z Ukrajiny do členských štátov Európskej únie, ktoré s ňou susedia, za „chybné“.

Poľsko, Maďarsko a Slovensko sa rozhodli uplatniť vlastné jednostranné obmedzenia. Rumunská vláda vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím EK nepredĺžiť obmedzenia po 15. septembri, ale uviedla, že je ochotná posúdiť kontrolu exportu zo strany Kyjeva.

„V závislosti od akčného plánu predstaveného ukrajinskou stranou rumunská vláda rozhodne o vhodných opatreniach na ochranu rumunských farmárov,“ dodala rumunská vláda. Bulharsko sa rozhodlo nepredlžovať zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

Práca koordinačnej platformy

Európska komisia nechala v piatok vypršať platnosť zákazu dovozu ukrajinskej pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny do Bulharska, Poľska, Maďarska, Rumunska a na Slovensko. Dospela totiž k záveru, že vďaka práci Koordinačnej platformy narušenia trhov piatich členských štátov EÚ susediacich s Ukrajinou sa vytratili.

Ukrajina súhlasila, že do 30 dní zavedie zákonné opatrenia, napríklad systém vývozných licencií, aby sa vyhla rastu ponuky poľnohospodárskych produktov na trhoch členov Únie, ktoré s ňou susedia. Dovtedy má Ukrajina uplatňovať účinné opatrenia na kontrolu vývozu štyroch skupín tovarov, aby sa predišlo akýmkoľvek deformáciám trhu v susedných členských štátoch EÚ. EK a Ukrajina budú prostredníctvom platformy monitorovať situáciu, aby mohli reagovať na prípadné nepredvídané situácie.

EK sa zdrží akýchkoľvek obmedzení, pokiaľ budú účinné opatrenia Ukrajiny zavedené a budú plne fungovať, dodala komisia. Zákaz dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny neobmedzoval tranzit týchto produktov cez územia piatich stredoeurópskych a východoeurópskych štátov. Rumunsko, Poľsko a Bulharsko dokonca zaviedli opatrenia na rozšírenie kapacity pre tranzit ukrajinského obilia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie