• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Brocková nástojí na zabezpečení dovozu obilnín z Ukrajiny pre tretie krajiny v núdzi

Brocková nástojí na zabezpečení dovozu obilnín z Ukrajiny pre tretie krajiny v núdzi

Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková sa dnes zúčastnila na zasadnutí rozvojového segmentu Rady pre zahraničné veci v Bruseli.

20.5.2022 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) musí podľa štátnej tajomníčky ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brockovej vyvinúť maximálne úsilie a použiť všetky dostupné nástroje na zabezpečenie dovozu obilnín pre tretie krajiny v núdzi.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Uviedla to na zasadnutí rozvojového segmentu Rady pre zahraničné veci v Bruseli. Ako priblížil komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, hlavnou témou rokovania boli globálne dopady ruskej agresie na Ukrajine so zameraním na potravinovú bezpečnosť.

Export obilnín

Brocková na stretnutí označila za nevyhnutné, aby sa sústredili na najzávažnejší problém, ktorým je export obilnín z Ukrajiny.

Riziko chudoby a hladomoru sa každým dňom zvyšuje. Aktuálne bojujeme s časom, a preto je potrebná efektívna mobilizácia prepravných kapacít v rámci EÚ. Musíme pokračovať v hľadaní vhodných alternatív zabezpečenia exportu a čo najskoršieho vytvorenia potravinových koridorov,“ povedala.

Slovensko je pripravené v najväčšej možnej miere pomáhať pri exporte z Ukrajiny.

Nútené vysídlenie

Komunikačný odbor dodal, že komisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainen na stretnutí informovala ministrov o cestovnej mape Európskej finančnej architektúry pre rozvoj.

Následne poskytla informáciu o Samite OSN pre transformáciu vzdelávania, ktorý je naplánovaný na jeseň v New Yorku. Ministri na zasadnutí tiež prijali závery Rady k obnovenému partnerstvu s najmenej rozvinutými krajinami (LDCs) a Výročnej správe za rok 2021 o implementácii nástrojov vonkajšej činnosti EÚ v roku 2020.


Na záver ministri počas neformálneho obeda diskutovali aj s Vysokým komisárom OSN pre utečencov (UNHCR) Filippom Grandim. Brocková ocenila jeho angažovanosť a podotkla, že nútené vysídlenie predstavuje problém, ktorému je potrebné venovať náležitú pozornosť, predovšetkým v dôsledku udalostí spôsobených ruskou agresiou na Ukrajine.


V tomto kontexte oceňujeme aktivity UNHCR aj na Slovensku a zdôrazňujeme, že naďalej je potrebná úzka spolupráca nielen na bilaterálnej, ale aj na európskej úrovni,“ uzavrela.

Rusko vyhlásilo, že v piatok dobylo juhoukrajinské mesto Mariupoľ na pobreží Azovského mora, čo by bolo dosiaľ najväčšie víťazstvo Moskvy vo vojne na Ukrajine. Udialo sa tak po takmer trojmesačnom obliehaní, ktoré zmenilo strategické prístavné mesto na ruiny, v ktorých by sa podľa odhadov mohlo nachádzať až 20-tisíc mŕtvych civilistov.


Ukrajina zatiaľ nepotvrdila správy z Ruska. Ako v piatok uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov, ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina o „úplnom oslobodení“ mariupoľskej oceliarne Azovstaľ, poslednej bašty ukrajinského odporu, i mesta ako celku. Šojgu paradoxne prišiel s rovnakými informáciami k Putinovi už pred mesiacom.


Ruské jednotky dokončili odpratávanie trosiek zničeného mariupoľského divadla a zatajili tak skutočný počet obetí. Na Telegrame to uviedol poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko. „Teraz sa už nikdy nedozvieme, koľko civilistov tam bolo skutočne zabitých,“ povedal.

Mariupoľ sa stal symbolom devastácie spôsobenej ruskými silami a odporu Ukrajiny. Pri útoku na divadlo zo 16. marca zahynulo podľa vyšetrovania agentúry AP približne 600 ľudí, no mnohí preživší uvádzajú ešte vyšší počet mŕtvych.


Podľa viacerých zahraničných pozorovateľov bol útok na divadlo cielený, čo by znamenalo, že to bol vojnový zločin. Pred budovou bolo navyše v ruštine napísané slovo „deti“.


Ruský rockový hudobník Jurij Ševčuk čelí obvineniu z diskreditácie armády za výroky na stredajšom koncerte. Obvinenia voči spevákovi skupiny DDT vo štvrtok podali na správnom súde. Hrozí mu pokuta až 50-tisíc rubľov (asi 426 eur).

Americký prezident Joe Biden v sobotu podpísal legislatívu o balíku pomoci Ukrajine vo výške 40 miliárd dolárov. Učinil tak za neobvyklých okolností, keďže je uprostred cesty do Ázie.


V rámci novej legislatívy dostane Ukrajina vojenskú pomoc vo výške 20 miliárd dolárov, čím sa zabezpečia stále dodávky pokročilých zbraní, ktoré boli použité na otupenie postupu Ruska.


Ďalších osem miliárd dolárov pôjde na všeobecnú ekonomickú podporu, päť miliárd dolárov poputuje na riešenie globálneho nedostatku potravín, ktorý by mohol vyplynúť z kolapsu ukrajinského poľnohospodárstva, a viac ako miliarda dolárov na pomoc utečencom.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie