• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Briti zvažujú presun výcviku vojakov na Ukrajinu, pre Rusov budú inštruktori legálnym cieľom, tvrdí Medvedev

Briti zvažujú presun výcviku vojakov na Ukrajinu, pre Rusov budú inštruktori legálnym cieľom, tvrdí Medvedev

Spojené kráľovstvo a ostatní členovia NATO sa doteraz vyhýbali zriadeniu vojenskej prítomnosti na Ukrajine, aby znížili riziko priameho konfliktu s Ruskom.

1.10.2023 (SITA.sk) - Spojené kráľovstvo preskúmava možnosť presunúť výcvik a výrobu vojenskej techniky na Ukrajinu.

Ako na svojej webstránke informuje denník The Guardian, britský minister obrany Grant Shapps povedal novinám Sunday Telegraph, že príležitosť vidí najmä na západe krajiny.

Jedna firma už na tom pracuje

Prítomnosť na Ukrajine už má rozbehnutú napríklad britská obranná spoločnosť BAE. „Chcel by som, aby aj ostatné britské spoločnosti prispeli svojím dielom a urobili to isté. Preto si myslím, že dôjde k posunu smerom k väčšiemu počtu výcviku a výroby v krajine," vyjadril sa Shapps.

The Guardian pripomína, že táto možnosť je významná v tom, že Spojené kráľovstvo a ostatní členovia NATO sa doteraz vyhýbali zriadeniu vojenskej prítomnosti na Ukrajine, aby znížili riziko priameho konfliktu s Ruskom.


Od začiatku roku 2022 absolvovalo výcvik vo Veľkej Británii viac ako 20-tisíc ukrajinských vojakov.

Pomoc v námorných otázkach

Shapps tiež poznamenal, že by Briti mohli byť nápomocní Ukrajine v námorných otázkach.


„Za posledný mesiac sme videli vývoj, skutočne prvý od roku 2014, v Čiernom mori, na Kryme a Británia je námornou krajinou, takže môžeme pomôcť a poradiť, najmä preto, že vody sú medzinárodné vody,“ vyjadril sa.


„Je dôležité, aby sme nedovolili, aby sa štandardne vytvorila situácia, že medzinárodná lodná doprava nie je v týchto vodách povolená. Takže si myslím, že je veľa miest, kde môže Británia pomôcť radami,“ dodal s tým, že o tom diskutoval s ukrajinským prezidentom počas ich nedávneho stretnutia.

Inštruktorov nemilosrdne zničia

Presun britského výcviku ukrajinských vojakov na Ukrajinu urobí podľa bývalého ruského prezidenta z britských inštruktorov legálne ciele ruských síl.

Dmitrij Medvedev tak reagoval na vyjadrenia britského ministra obrany. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.


„Počet vedúcich idiotov v krajinách NATO rastie,“ napísal Medvedev, ktorý v súčasnosti zastáva pozíciu zástupcu šéfa ruskej Bezpečnostnej rady, na platforme Telegram.


Londýn podľa neho dobre vie, že britských inštruktorov „nemilosrdne zničia“ a nie ako žoldnierov, ale „presne ako britských špecialistov NATO“.

Útoky na nemecké továrne

V tom istom príspevku Medvedev skritizoval šéfku nemeckého obranného výboru Marie-Agnes Strack-Zimmermann, ktorá sa vyjadrila, že verí, že Ukrajina má právo použiť rakety dlhého doletu na útoky na ciele na území Ruskej federácie.


„Tvrdia, že je to v súlade s medzinárodným právom. V tomto prípade budú útoky na nemecké továrne, kde sa tieto rakety vyrábajú, plne v súlade s medzinárodným právom,“ vyhlásil s tým, že „títo idioti nás aktívne tlačia k tretej svetovej vojne“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie