• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Británia pošle Ukrajine ďalšie tisícky rakiet, k posilneniu vojenskej pomoci vyzýva Johnson aj ďalšie štáty

Británia pošle Ukrajine ďalšie tisícky rakiet, k posilneniu vojenskej pomoci vyzýva Johnson aj ďalšie štáty

Londýn už do krajiny poslal viac ako štyritisíc protitankových zbraní.

24.3.2022 (Webnoviny.sk) - Veľká Británia pošle ukrajinskej vláde ďalšie tisícky rakiet. Oznámil to premiér Boris Johnson a zároveň vyzval západných spojencov, aby posilnili dodávky vojenskej pomoci Ukrajine.

Johnson, ktorý vo štvrtok cestuje do Bruselu na mimoriadny summit NATO i rokovania lídrov krajín G7, by mal podrobnosti o najnovšej britskej pomoci zverejniť práve počas tejto návštevy.

Zahŕňať by však mala aj poskytnutie ďalších šesťtisíc rakiet, vrátane protitankových a vysoko výbušných zbraní. „Spojené kráľovstvo bude pracovať so spojencami na zvýšení vojenskej a ekonomickej podpory Ukrajine," skonštatoval Johnson.

Britská vláda poskytne aj približne štyri milióny libier BBC World Service na boj s dezinformáciami v Rusku a Ukrajine.

Vojna na Ukrajine má svoje dopady a brzdí oživenie ekonomiky utlmenej pandémiou. Ako to vidí analytik?

Predpovede na rok 2022 sa nesú v znamení ruskej invázie na Ukrajine, ktorá do veľkej miery ovplyvňuje ekonomický vývoj aj na Slovensku.


Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka je vidieť nielen veľké politické riziká, ale aj zvýšenú neistotu ovplyvňujúcu investičnú aktivitu, vyvolané problémy v dodávateľských reťazcoch a tlak na rast cien, najmä komodít, ktoré brzdia ekonomickú výkonnosť.

Inflácia prekoná desať percent

Z týchto dôvodov v sporiteľni revidovali pôvodný medziročný odhad rastu ekonomiky o jeden percentuálny bod nadol na 2 %.


Rast cien by mal podľa Horňáka kulminovať v najbližších mesiacoch na úrovni cez 10 %, tlačený najmä plynom a elektrinou, potravinami, cenami pohonných hmôt, ale aj širšími inflačnými tlakmi, keďže cena prepravy a energií ovplyvňuje širokú škálu tovarov a služieb.

Okrem toho dochádza k očakávanému ďalšiemu nárastu spotrebných daní z tabaku a cien niektorých služieb. Rast spotrebiteľských cien by tak mal v tomto roku dosiahnuť podľa Horňáka v priemere 9,5%.


Na tento vývoj reaguje aj Európska centrálna banka (ECB), ktorá výrazne zvýšila odhad rastu cien v eurozóne pre tento rok a na svojom marcovom zasadnutí pristúpila k sprísneniu menovej politiky.

Úrokové sadzby pôjdu nahor

Avizované utlmenie objemu nakupovaných dlhopisov tak bude rýchlejšie. Už počas druhého štvrťroka.


„Ak sa vyhliadky inflácie neznížia pod inflačný cieľ, pristúpi k ukončeniu nákupov aktív už v treťom kvartáli a otvorí si tak cestu k zvyšovaniu sadzieb. Vzhľadom na súčasný vývoj očakávanie ich prvé zvýšenie už v tomto roku,“ hovorí analytik.

Tlmená ekonomická aktivita a nové výdavky prinesú podľa Horňáka aj vyššiu potrebu financovania. Vláda má vytvorenú istú rezervu, no financovanie humanitárnych, či vojenských potrieb môže byť nákladné a prinesie nárast deficitu.


„Vyššie popísané podmienky tlačia na rast výnosov štátnych dlhopisov a zvyšujú tak náklady na obsluhu dlhu. Očakávame, že rozpočtový deficit môže v tomto roku dosiahnuť 6 %, pozorovať však budeme aj rýchly rast nominálneho výkonu ekonomiky kvôli rastu inflácie, čo bude tlmiť podielový ukazovateľ dlhu voči HDP,“ uviedol Horňák.

Neistota ostáva vysoká

Neistota v súčasnosti však ostáva vysoká a odhady preto ešte môžu byť revidované, a to aj výraznejšie než sme boli zvyknutí.


Celkové dopady budú závisieť podľa Horňáka od ďalšieho vývoja konfliktu a konečného usporiadania vzťahov medzi západom a Ruskom, ako aj rozsahu a dĺžky trvania uvalených sankcií.


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Danko chce nechať celý konflikt na Rusov a Ukrajincov, súhlasí s Orbánom a zbrane by im neposielalInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaPutin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu


Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti UkrajinyNajčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie