• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Británia čelí prudkému nárastu cien energií, vláda zvolala mimoriadne rokovania

Británia čelí prudkému nárastu cien energií, vláda zvolala mimoriadne rokovania

Veľkoobchodné ceny plynu v krajine sa tento rok strojnásobili.

Britská vláda hľadá spôsoby, ako podporiť energetické firmy, ktoré čelia prudkému nárastu cien zemného plynu.

Téma bude aj predmetom mimoriadnych rokovaní so zástupcami priemyslu a spotrebiteľských organizácií, ktoré zvolal na pondelok minister obchodu Kwasi Kwarteng.

Krach štyroch firiem

Ten v nedeľu uviedol, že regulačný úrad pre energetiku zabezpečí, aby sa plyn a elektrina dostali k zákazníkom aj v prípadoch, keď sa distribučné spoločnosti dostanú do problémov. Náhle celosvetové zvýšenie cien plynu v Británii v posledných týždňoch spôsobilo krach štyroch malých energetických firiem.

Veľkoobchodné ceny plynu v krajine sa tento rok strojnásobili. Prispel k tomu vyšší dopyt po energiách v čase, keď sa globálna ekonomika zotavuje, ako aj obmedzenia dodávok v dôsledku tropických búrok v USA a plánovanej údržby.

Dodávky z Nórska postačujú

Britské úrady zdôrazňujú, že domáca produkcia plynu spolu s dodávkami z Nórska bohato postačujú na zabezpečenie energetických potrieb krajiny.

Podľa britských médií niektoré veľké energetické firmy navrhujú presunúť klientov zlyhávajúcich dodávateľov do spoločnosti, ktorú by prechodne vlastnil štát s možnosťou jej neskoršieho predaja.


Ďalšou možnosťou je, že vláda poskytne veľkým distribútorom energií záruky na pôžičky, aby mohli prevziať klientov skrachovaných spoločností.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie