• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Brazílska polícia zatkla druhého podozrivého zo zmiznutia britského novinára a jeho kolegu, pátranie po dvojici pokračuje

Brazílska polícia zatkla druhého podozrivého zo zmiznutia britského novinára a jeho kolegu, pátranie po dvojici pokračuje

V putách polície skončili dvaja bratia, ktorí boli videní, ako na novinára a jeho kolegu mieria pištolou.

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Brazílska federálna polícia v utorok zatkla druhého podozrivého v súvislosti so zmiznutím britského novinára a miestneho experta na záležitosti pôvodných obyvateľov v odľahlej časti Amazónie.

Dvaja muži skončili v putách

Podozrivý 41-ročný Oseney da Costa de Oliveira je rybár a brat hlavného podozrivého v prípade, rovnako starého Amarilda da Costu de Oliveiru, známeho aj ako Pelado.

Polícia tiež vo vyhlásení uviedla, že skonfiškovala muníciu a veslo, neuviedla však, prečo veci zaistila, komu patrili, ani kde sa našli. Federálna polícia bezprostredne neodpovedala na žiadosť agentúry AP o vysvetlenie, prečo Oseneya da Costu de Oliveiru menovala vo vyhlásení, keďže to nie je jej štandardný postup.

Podozriví ohrozovali novinára puškou

Pôvodní obyvatelia v oblasti, ktorí boli s expertom Brunom Pereirom a novinárom Domom Phillipsom, povedali, že Pelado na nich mával puškou deň predtým, ako títo dvaja muži zmizli. Pelado poprel akékoľvek previnenie a podľa rodiny tvrdí, že priznanie od neho polícia dostala mučením.

Pátranie po dvojici, ktorá je nezvestná od (5. júna), pokračuje. V nedeľu polícia našla v rieke ich osobné veci. Pátracie tímy sústreďujú svoje úsilie na miesto v rieke Itaquai neďaleko mesta Atalaia do Norte, kde dobrovoľníci zo skupiny pôvodných obyvateľov Matis v sobotu oznámili, že našli plachtu z člna používaného nezvestnými mužmi.


Oblasť, kde muži zmizli, zažíva násilné konflikty medzi rybármi, pytliakmi a vládnymi agentmi. Násilie narastá, keďže gangy obchodujúce s drogami bojujú o kontrolu nad vodnými cestami na prepravu kokaínu, hoci rieka Itaquai nie je známou trasou obchodovania s drogami.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie