• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Brazília dosiahla hranicu 700-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19, ide o druhý najvyšší počet obetí

Brazília dosiahla hranicu 700-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19, ide o druhý najvyšší počet obetí

Počet obetí je pripomienkou povinnosti krajiny potrestať tých, ktorí nezasiahli proti koronavírusu alebo sabotovali tých, ktorí sa o to pokúšali.

Brazília v utorok dosiahla hranicu 700-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19. Táto juhoamerická krajina má druhý najvyšší počet obetí koronavírusu na svete po Spojených štátoch. Brazílski odborníci na zdravie tvrdia, že tí, ktorí v ostatných dňoch zomreli na COVID-19, boli väčšinou buď nezaočkovaní alebo trpeli inými ochoreniami oslabujúcimi imunitu.

Nezvládnutie pandémie

„Vakcína, ktorá je v súčasnosti dostupná v každom zdravotníckom zariadení v Brazílii, mohla zmeniť životy rodín, ktoré počas pandémie stratili svojich milovaných,“ uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Šéfka rezortu Nisia Trindade kritizovala bývalého prezidenta Jaira Bolsonara za nezvládnutie pandémie. Bolsonaro, ktorý ochorel na COVID-19, neskôr odmietol očkovanie proti koronavírusu a porušil zdravotné obmedzenia.


Počet obetí

„Musíme sa pozrieť do minulosti, no zároveň musíme povedať, že ministerstvo zdravotníctva nemôže urobiť chybu v tom, že nebude koordinovať, nestarať sa, neliečiť… Musíme byť jednotní, aby nenastali nové tragédie,“ povedala Trindade.


Miguel Lago, výkonný riaditeľ brazílskeho Inštitútu pre štúdie zdravotnej politiky, ktorý radí predstaviteľom verejného zdravotníctva, uviedol, že počet obetí je pripomienkou povinnosti krajiny potrestať tých, ktorí nezasiahli proti koronavírusu alebo sabotovali tých, ktorí sa o to pokúšali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie