• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Bratislavský magistrát zneškodňuje larvy komárov, minulý mesiac vykonal takmer 50 zásahov

Bratislavský magistrát zneškodňuje larvy komárov, minulý mesiac vykonal takmer 50 zásahov

Naším cieľom nie je a ani nemôže byť úplná eliminácia komárov, ale zmierňovanie dopadov a minimalizovanie kalamitného množenia

Bratislava vykonala za posledný mesiac na území mesta 48 zásahov biologickým prípravkom BTI proti larvám komárom.

Na sociálnej sieti to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Rieka aktivovala liahniská

„V zásahoch larvicídom BTI intenzívne pokračujeme a počas uplynulých štyroch týždňov sme vykonali viac zásahov, ako minulý rok počas celej sezóny. K dnešnému dňu sme túto sezónu vykonali 48 zásahov na 272 524 metroch štvorcových,“ uviedol Vallo a dodal, že bez týchto zásahov by bola dnes situácia s komármi zásadne horšia.


„Počas uplynulého týždňa sme opäť intenzívne zasahovali proti larvám komárov, a to na viac ako 39-tisíc metrov štvorcových liahnisk,“ skonštatoval primátor s tým, že po prvej vlne liahnutia lariev záplavových komárov sa v poslednom týždni opäť zdvihla hladina riek v záplavových územiach a aktivovala liahniská záplavových druhov komárov.

Zásahy v 3. a 4. stupni

„Práve tu intenzívne zasahujeme larvicídom BTI, aby sme čo najviac lariev zničili skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť dospelé komáre,“ dodal. Prostriedok aplikovali v Devíne, Devínskej Novej Vsi, Jarovciach, Petržalke, Rusovciach a v Dúbravke.


„Vďaka BTI môžeme zasahovať aj v 3. a 4. stupni ochrany – teda tam, kde by sme chemickým postrekom zasiahnuť nemohli,“ vysvetlil Vallo.

Postrek sa nedá urobiť všade

Zároveň dodal, že na území Bratislavy sa nachádzajú aj liahniská v 5. stupni ochrany, kde nie je možné zasiahnuť ani BTI. Mesto rovnako nemôže zasiahnuť proti komárom, ktoré sa liahnu na lesných plochách priamo v dutinách stromov – dendrotelmách.


„K tomu treba prirátať sudy v záhradách, v ktorých, ak nie sú pravidelne vylievané, sa v priebehu týždňa dokážu vyliahnuť tisíce komárov,“ dodáva primátor s tým, že nejaké množstvo komárov v Bratislave vždy zostane.


„Naším cieľom nie je a ani nemôže byť úplná eliminácia komárov, ale zmierňovanie dopadov a minimalizovanie kalamitného množenia,“ uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie