• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Bratislavský kraj zvýši kapacitu očkovacieho centra, záujemcovia si budú môcť vybrať konkrétny dátum a čas

Bratislavský kraj zvýši kapacitu očkovacieho centra, záujemcovia si budú môcť vybrať konkrétny dátum a čas

Prvým opatrením, ktoré podnikol BSK, je rozšírenie kapacity vo svojom vakcinačnom centre v NFŠ.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zvyšuje kapacitu očkovacieho centra v Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave.

Predstavitelia BSK na piatkovej tlačovej konferencii predstavili kroky, ktoré majú viesť k zvýšenej miere zaočkovanosti obyvateľov kraja proti ochoreniu COVID-19 a zároveň k odbremeneniu zdravotníkov.

„Situácia je opäť vážna. Lekári a zdravotnícky personál sú na pokraji svojich síl a možností,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba a pripomenul, že vakcinácia je jediná cesta, ako sa dá s pandémiou bojovať.

Očkovacie centrum v Auparku sa presťahuje

Prvým opatrením, ktoré podnikol BSK, je rozšírenie kapacity vo svojom vakcinačnom centre v NFŠ. „Postupne sťahujeme dve dodatočné očkovacie kóje z Auparku do NFŠ,“ ozrejmil Droba s tým, že dôvodom je aktuálny lockdown, a to, že ľudia nechodia do nákupných centier.

Očkovacie centrum v Auparku tak k 16. decembru kompletne presťahujú do NFŠ. „Takisto rozširujeme počet dní, kedy budeme na NFŠ očkovať,“ dodal Droba. BSK spúšťa okrem očkovania treťou dávkou tiež očkovanie prvou a druhou dávkou.

Na výber konkrétny dátum a čas

Novinkou registrácie na očkovanie vo vakcinačnom centre BSK je možnosť vybrať si konkrétny dátum a čas očkovania. „Vytvorili sme náš vlastný systém, ktorý je veľmi jednoduchý a každý sa môže prihlásiť na termín, ktorý mu vyhovuje,“ ozrejmil Droba.


Kraj tiež posilnil kapacity pre mobilné očkovanie a bude pokračovať vo výjazdovom očkovaní. „Doteraz sme výjazdmi zaočkovali 4 500 ľudí v 60 obciach a domovoch sociálnych služieb,“ uviedol a dodal, že mobilné očkovanie slúžilo na zaočkovanie viac ako 500 imobilných pacientov.

Remišová odkazuje nezaočkovaným ľuďom, že lockdown ich neochráni

Nemôžeme dnes ľuďom klamať a tváriť sa, že lockdown je riešenie, ktoré zabráni utrpeniu v nemocniciach alebo obetiam. Lockdown obete a utrpenie iba odsúva o niekoľko mesiacov. Jeho jediným cieľom je uľahčiť momentálnu situáciu preťaženým nemocniciam. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Odkaz neočkovaným

Nezaočkovaným ľuďom odkazuje, že lockdown ich neochráni. „Koronu tu určite budeme mať aj na budúci rok. Lockdown nie je riešením, je len dočasným a krátkodobým, navyše mimoriadne nákladným, opatrením, ktoré situáciu odsúva o pár mesiacov neskôr. Keďže nechceme riešiť stále sa opakujúce vlny pandémie, potrebujeme systematické riešenie, a tým je očkovanie," zdôraznila Remišová.

Vicepremiérka poukázala tiež na to, že Slovensko momentálne čelí aj pandémii dezinformácií. „Dvaja bývalí premiéri podkopávajú očkovanie aj všetky opatrenia, a tým posielajú ľudí, ktorí im dôverujú, do nemocnice, prípadne do márnice. Slovensko ešte nikdy nemalo takých sabotérov v opozícii, ako je Peter Pellegrini a Robert Fico," uviedla.

Motivácia k očkovaniu

Akékoľvek navrhované opatrenia musia byť podľa ministerky motiváciou k očkovaniu a musia zjednodušovať život tým, ktorí sú chránení očkovaním.

„Prísne obmedzenia bez zvýhodnenia ľudí chránených očkovaním môžu mať efekt, ako keď si človek strelí do nohy. Výrazne by mohli znížiť motiváciu ľudí očkovať sa, čo by situáciu na Slovensku iba zhoršilo. Skúsenosti zo zahraničia potvrdili, že najväčší motivačný efekt k zaočkovaniu sa pre nerozhodnutých občanov je práve nastavenie opatrení v prospech ľudí chránených očkovaním a dobrá dostupnosť očkovania," ozrejmila Remišová.

V strane Za ľudí sa budú preto podľa jej slov v súčasnosti a v budúcnosti zastávať očkovaných tak, aby bol pre nich život jednoduchší.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie