• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Bratislavský kraj bude mať dve nové cyklotrasy, podporia ich sumou vyše deväťstotisíc eur

Bratislavský kraj bude mať dve nové cyklotrasy, podporia ich sumou vyše deväťstotisíc eur

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo novú výzvu pre podporu zvyšovania atraktivity cyklodopravy.

20.8.2021 (Webnoviny.sk) - V Bratislavskom kraji pribudnú dve cyklotrasy, obe získali podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

„Nová cyklotrasa prepojí obce Zálesie a Ivanku pri Dunaji a druhá vyrastie v obci Chorvátsky Grob. Pre cykloprojekty je pripravených ďalších 21 miliónov eur," informuje na svojej webovej stránke Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Projekt cyklotrasy Zálesie - Ivanka pri Dunaji je rozdelený na dve časti, každá z obcí zrealizuje úsek na svojom území.

Pribudne aj sčítač cyklistov

„Spoločne tak vznikne 5,1 kilometra dlhá nová cyklocesta. Obce získali nenávratný finančný príspevok z IROP vo výške viac ako 660-tisíc eur," spresňuje samospráva.

Z dôvodu bezpečnosti cyklistov bude nová cyklotrasa vedená v extraviláne obce po korune Šúrskeho kanála, bude oddelená od komunikácií pre automobilovú dopravu.

V rámci projektu vybudujú aj cyklistické odpočívadlo, inštalujú cyklostojany, servisný stojan, odpadkové koše, cyklostojany v základnej škole v Ivanke pri Dunaji a automatický sčítač cyklistov.

Nový úsek v Chorvátskom Grobe

„Zároveň vzniknú aj dva bezbariérové osvetlené priechody pre chodcov," dodáva kraj.

Ďalším schváleným projektom je nový úsek cyklotrasy v Chorvátskom Grobe v dĺžke 0,8 kilometra. „Zabezpečí prepojenie na existujúce cyklotrasy a nadviaže tak na zrealizované časti rozsiahlejšej cyklotrasy Malokarpatskej a Podunajskej oblasti," vysvetľuje BSK.

Investíciu bude realizovať združenie obcí Jurava, ktoré má za sebou už viacero úspešných projektov. IROP poskytne nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 250-tisíc eur.

Výzva pre celé Slovensko

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ako Riadiaci orgán IROP vyhlásilo novú výzvu pre podporu zvyšovania atraktivity cyklodopravy.

Je dostupná pre celé územie Slovenska a získať ju môžu projekty zamerané na budovanie a modernizáciu cyklotrás, ale tiež budovanie súvisiacej infraštruktúry, ako sú stojany na bicykle, nabíjacie stanice pre elektrobicykle či systémy automatických požičovní bicyklov.

„Prostriedky môžu byť využité tiež na propagáciu cyklodopravy v regiónoch prostredníctvom vytvorenia webových stránok a mobilných aplikácií," uzatvára samospráva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie