• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Bratislavský dopravný podnik predstavil nové kĺbové autobusy, premávať začnú už čoskoro (foto)

Bratislavský dopravný podnik predstavil nové kĺbové autobusy, premávať začnú už čoskoro (foto)

„Vo vnútri je informačný systém, ktorý znázorňuje informácie nielen o ďalších zastávkach, ale aj o možnostiach prestupov na jednotlivých prestupných bodoch.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) v piatok predstavil nové kĺbové autobusy, ktoré v najbližších týždňoch nasadí do ulíc.

„Ukončili sme cyklus, ktorý sme začali v auguste 2019, keď bolo vyhlásené verejné obstarávanie na nákup 70 kĺbových autobusov. Prvá skupina prišla dnes z Turecka, a sú to 18-metrové autobusy, ktoré budú čoskoro nasadené do prevádzky,“ uviedol na brífingu primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Nové autobusy nahradia najstaršie vozidlá, ktoré má DPB v prevádzke, a budú premávať na viacerých linkách.

„Na každom autobuse mesto ušetrilo oproti poslednému nákupu kĺbových autobusov viac ako 70-tisíc eur, čo spolu predstavuje takmer 5 mil. eur,“ dodal Vallo.

Modernizáciu MHD spomalil COVID-19

V piatok dorazilo do Bratislavy prvých osem z celkového počtu 70 kĺbových autobusov. Nové autobusy ponúkajú cestujúcim moderný interiér so sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení, sú v nich miesta pre invalidov, cestujúcich so zníženou pohyblivosťou, pre detský kočík alebo bicykel.

„Vo vnútri je informačný systém, ktorý znázorňuje informácie nielen o ďalších zastávkach, ale aj o možnostiach prestupov na jednotlivých prestupných bodoch. Štandardom je kamerový systém a kvalitná klimatizácia,“ poznamenal primátor.


Ako dodal, celý proces modernizácie bratislavskej MHD spomalila pandémia. „Nové prostriedky MHD sú dôležitou cestou k tomu, aby ľudia používali vo väčšej miere MHD,“ doplnil.

Zvýšia komfort cestujúcim aj vodičom

Predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský hovorí o novej ére MHD.


„Po tom ako sme nasadili nové letiskové autobusy, začali sme obstarávať rôzne druhy pohonov a druhy vozidiel do MHD, a spustili sme program na rekonštrukciu a obnovu zastávok MHD, ideme zvyšovať komfort nielen našim cestujúcim, ale aj našim vodičom prostredníctvom týchto nových autobusov,“ uviedol Rybanský.

Ako dodal, sú to moderné nízkopodlažné autobusy s výkonnou klimatizáciou a so všetkými modernými technológiami, ako sú online prestupy v reálnom čase, kamerový systém či USB nabíjačky. Rybanský avizoval, že ušetrené prostriedky v rámci verejného obstarávanie vo výške takmer 5 mil. eur reinvestoval DPB postupne do pracovného prostredia svojich zamestnancov.


Interiér nového autobusu vo Vozovni Jurajov dvor počas tlačového brífingu primátora Bratislavy a predsedu predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB), na ktorom predstavili nové kĺbové autobusy. Bratislava, 17. december 2021.Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková


Nový autobus vo Vozovni Jurajov dvor počas tlačového brífingu primátora Bratislavy a predsedu predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB), na ktorom predstavili nové kĺbové autobusy. Bratislava, 17. december 2021.Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie