• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Bratislava začína s osádzaním ohrádok na zber živých vianočných stromčekov

Bratislava začína s osádzaním ohrádok na zber živých vianočných stromčekov

Odvoz vyzbieraných stromčekov zabezpečí OLO v termíne od 4.

11.12.2023 (SITA.sk) - Bratislava začína s osádzaním ohrádok na zber živých vianočných stromčekov. Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadov (OLO) Linda Golejová, stromčeky sa premenia na knižnice a časť z nich poslúži v školách, centrách voľného času a rodinách s jedným rodičom.

Opätovné využitie

Naprieč mestom bude pre obyvateľov rozmiestnených 700 drevených ohrádok na odkladanie živých stromčekov.

Magistrát, dve bratislavské mestské organizácie, spoločnosť Bučina Eko, Ikea Industry a nábytkárska spoločnosť Ikea sa už po druhý raz podieľajú na iniciatíve, vďaka ktorej vianočné stromčeky nájdu opätovné využitie.

Uber odzdobených vianočných stromčekov

OLO upozorňuje, že ohrádky slúžia výlučne na zber odzdobených vianočných stromčekov, bez plastových obalov, kvetináčov či ozdôb.

V prípade, ak obyvatelia nemajú vo svojej blízkosti ohrádku, môžu stromčeky odložiť aj do kompostovacieho zásobníka alebo hnedej zbernej nádoby na záhradný bioodpad, prípadne do zberného dvora OLO.

Odvoz stromčekov

Odvoz vyzbieraných stromčekov zabezpečí OLO v termíne od 4. januára do 16. februára 2024. Na stránke www.olo.sk/stromceky nájdu obyvatelia interaktívnu mapu, kde si vyhľadajú najbližšiu ohrádku.

„Drevené ohrádky sú vyrobené z kalamitného dreva bratislavských Mestských lesov a používajú sa každý rok opakovane," poznamenala Golejová s tým, že od pondelka až do konca roka ich Komunálny podnik Bratislavy a OLO postupne osadia do ulíc hlavného mesta.

43-tisíc stromčekov s hmotnosťou 237 ton

Časť z vyzbieraných vianočných stromčekov plánuje mesto spolu s OLO a obyvateľmi premeniť na mulč, ktorý budú rozdávať na verejnom podujatí 20. januára v Lamači.

Za minulú sezónu sa iniciátorom projektu podarilo vyzbierať približne 43-tisíc stromčekov s hmotnosťou 237 ton, z ktorých sa stali knižnice.

„Časť týchto recyklovaných knižníc, naplnených knihami z KOLO, darovali iniciátori projektu organizáciám venujúcim sa deťom, seniorom či ľuďom bez domova," doplnila Golejová.

Od roku 2021 zhodnotili približne 110-tisíc stromčekov s hmotnosťou viac ako 600 ton.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie