• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Bratislava Hot Serenaders žnú úspechy v zahraničí, plánujú ďalšie koncerty

Bratislava Hot Serenaders žnú úspechy v zahraničí, plánujú ďalšie koncerty

Orchester Bratislava Hot Serenaders opäť zviditeľnil Slovensko na mape Európy.

29.3.2023 (SITA.sk) - Na nohy postavil Rakúšanov, stal sa však aj hlavným lákadlom francúzskeho festivalu. Zoskupenie plánuje šnúru ďalších európskych koncertov.

Priaznivci špičkového slovenského orchestra Bratislava Hot Serenaders a jazzovej hudby 20. a 30. rokov minulého storočia si zase prišli na svoje. Ansámbel s vycibrenou technikou aj zvukom prišiel počas pandémie rovno s dvomi albumami – slovenskou doskou Keď sa raz zídeme (2020) a anglickým albumom As Time Goes By (2022). Aj keď podľa slov speváka a manažéra Miloša Stančíka povstáva kultúrny život po pandémii na nohy len sťažka, teleso už stihlo nový repertoár "prevetrať" na viacerých európskych pódiách. A to nie hocijakých.

Serenaders zavítali do dánskeho Silkeborgu, kde sa už po tretíkrát stali hosťom najstaršieho a zároveň najväčšieho škandinávskeho festivalu Riverboat Jazz Festival, zameraného na tvorbu klasického jazzu. V druhej polovici marca priviedli do varu návštevníkov obľúbeného tanečného podujatia Vienna Balboa & Laminu Experience vo Viedni. Jedným z vrcholov nedávnych podujatí však bol koncert na francúzskom festivale Marckolswing!, kde teleso vystúpilo ako headliner tohto trojdňového podujatia. Bratislava Hot Serenaders tak popri iných koncertoch opäť potvrdili svoj status aj na tomto medzinárodnom festivale klasického jazzu, ktorého dramaturgia vyberá to najlepšie z európskeho swingu.

Svoje nadšenie netají ani Miloš Stančík: "Minulý rok sa ešte veľmi necestovalo, vyzerá to, že Európa sa po korone zviecha ekonomicky len pomaly. Hrali sme "iba" v Hainburgu a na Morave, výnimkou bol festival v Miláne, ale najmä účinkovanie na najstaršom jazzovom festivale v Škandinávii. Pred stovkami ľudí, vo veľkých stanoch na námestí a v prístave mesta Silkeborg sme odohrali hneď dva koncerty," uvádza Stančík s tým, že súbor sa na Riverboat Jazz Festivale objavil už v r. 2010 a 2012 a po desaťročnej pauze aj v júni 2022. Vzápätí spevák a manažér v jednej osobe dodáva: "Tento zájazd by nebol možný bez podpory Fondu na podporu umenia."

Pripomína tiež, že diár orchestra sa už opäť začína zapĺňať novými koncertnými termínmi. K slovenským mestám tak na zoznam pribudne augustový termín v Rakúsku, v jeseni hudobníci neobídu Prahu, pričom stále prebiehajú jednania ohľadom koncertov v Rige, Taline a okolí.

Bratislava Hot Serenaders je unikátny orchester, ktorý sa pod vedením trubkára a bandlídra Juraja Bartoša už od r. 1991 špecializuje na hot-jazzovú hudbu 20. a 30. rokov. Orchester patrí medzi svetovú špičku v autentickej interpretácii jazzovej hudby tohto obdobia, dôkazom sú ocenenia z európskych festivalov, ako aj pozitívne ohlasy a kritiky z celého sveta. V uplynulom roku bol súbor nominovaný aj na prestížnu jazzovú cenu ESPRIT, ktorá sa každoročne koná pod záštitou prezidenta/-tky Slovenskej Republiky. Hold hudobnému telesu vzdal aj slovenský kritik Peter Motyčka, ktorý spomenul "...tridsať rokov súboru, ktorý svojou neúnavnou aktivitou prelomil všetky konvencie a dokázal, že autentické podanie takmer sto rokov starej hudby v nijakom prípade neprotirečí súčasným záznamovým možnostiam."

Viac info: facebook.com/HotSerenaders

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 27. september 2023

horoskopy na dnes stredu 27 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 27. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Doobeda bude fantasticky, ale neskôr vás poriadne potrápi uzavretosť a zdržanlivosť osoby, s ktorou sa dnes stretnete. Zabodujete svojou fantáziou.

Býk 21.4. - 21.5.

Okolnosti vás prinútia k tomu, aby ste sa rozhodli. Znovu získate duševnú rovnováhu. City osoby, ktorá vám nie je ľahostajná, neberte na ľahkú váhu.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Rak 22.6. - 22.7.

Vnútorný nepokoj vám dnes zabráni, aby ste sa zaoberali zložitými vecami. Porozmýšľajte, čo je dôvodom vášho znepokojenia, robte len bežné veci. Ani technická porucha sa nevylučuje.Všetky Horoskopy pre Stredu 27. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie