• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Bratislava a Košice sa líšia od iných miest, podľa hlavného architekta potrebujú špeciálne pravidlá

Bratislava a Košice sa líšia od iných miest, podľa hlavného architekta potrebujú špeciálne pravidlá

Viaceré zmeny v zákonoch o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré schválili poslanci v parlamente, nehodnotí Šujan ako pozitívne pre Bratislavu.

Bratislava a Košice ako dve najväčšie slovenské mestá sú svojou veľkosťou, vývojom a usporiadaním samosprávy veľmi odlišné od zvyšku Slovenska.

Stavebná legislatíva

Hlavný architekt Bratislavy Juraj Šujan je preto v súvislosti s novou stavebnou legislatívou presvedčený, že obe mestá musia mať aj špeciálne pravidlá odlišné od ich celoštátnej podoby.

Ako povedal pre agentúru SITA, rozumie, že zákony o územnom plánovaní a výstavbe riešia problematiku pre celé územie republiky, voči čomu nemá výhrady.


Oba zákony ako súčasť schválenej stavebnej reformy, spolu so zmenami množstva zákonov, budú účinné od apríla budúceho roka, kedy nahradia skoro polstoročný zastaraný stavebný zákon.

Šujan priblížil, že špeciálne postavenie Bratislavy a Košíc v stavebných podmienkach si istý čas vyjasňovali s novým Úradom pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV).


„Som rád, že napokon úrad akceptoval tieto odlišnosti. Hovoríme o tom, ako upraviť vo vyhláškach a v metodike odlišné nástroje a spôsoby spracovania územného plánu pre tieto dve veľké mestá,” uviedol hlavný architekt slovenskej metropoly.

Zmeny v zákonoch

Viaceré zmeny v zákonoch o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré schválili poslanci v parlamente, nehodnotí Šujan ako pozitívne pre Bratislavu.

„Berieme to ako fakt. Zákony boli schválené, niektoré veci sa podarilo upraviť v zbernom zákone v rámci napríklad novely zákona o Bratislave. Ale to, či tá legislatíva bude alebo nebude nevyhovujúca, bude jasné až potom, keď budú zverejnené finálne verzie vykonávacích vyhlášok a metodiky územného plánu,” upozornil Šujan.


Na týchto dokumentoch podľa hlavného architekta ešte pracujú aj s účasťou mesta Bratislava.


„Zatiaľ je predčasné to hodnotiť. Viem len povedať, že ani tie dva zákony nie sú celkom také ako by sme si predstavovali, ale podstatné bude detailnejšie nastavenie vo vykonávacích predpisoch,” dodal Šujan pre agentúru SITA.


Šujan je hlavným architektom Bratislavy od 15. decembra 2022, od roku 2019 bol poradcom primátora Matúša Valla pre rozvoj mesta a územné plánovanie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie