• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Bosch zamestnaná pri Prešove štyritisíc ľudí, podľa Sulíka to bude spolu s Volvom silný impulz pre celý východ

Bosch zamestnaná pri Prešove štyritisíc ľudí, podľa Sulíka to bude spolu s Volvom silný impulz pre celý východ

Ako na záver zdôraznil Sulík, práca musí ísť za ľuďmi, preto „tlačia všetko na východ“.

Spoločnosť Bosch zamestnaná pri Prešove 4 000 ľudí. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. Investícia mieri do parku Záborské.

„Všetko nasvedčuje tomu, že Bosch v septembri podá žiadosť o investičnú pomoc,“ vyhlásil minister.

Tá by mala dosiahnuť 37 mil. eur, a tak ako v prípade automobilky Volvo, by malo ísť o priamu peňažnú podporu.

Bosch plánuje na východnom Slovensku vyrábať elektromotory do bicyklov.

Pomoc východnému Slovensku

„Nie je to ešte finálne, finálne to bude až v druhej polovici septembra,“ zhodnotil Sulík. Neprezradil plánovanú celkovú výšku investície, avšak odhaduje, že okrem 4 000 priamych pracovných miest by mohol vzniknúť aj rovnaký počet miest u subdodávateľov.


Ak sa pritom podľa ministra podarí zrealizovať investície spoločností Volvo a Bosch v nasledujúcich troch rokoch, bude to silný impulz pre celý región. „Mám veľkú radosť, že sme takto dokázali východu pomôcť,“ zhodnotil.

Práca musí ísť za ľuďmi

Investícia nemeckej firmy mieri do parku Záborské. Ten na stredajšom rokovaní kabinetu získal osvedčenie o významnej investícii.


„Túto lokalitu my rezervujeme a v najbližších týždňoch nebude možné tie pozemky predávať, lebo ju pripravujeme pre investora,“ uviedol Sulík. On sám očakáva, že na investícii firmy Bosch sa bude pracovať porovnateľnou rýchlosťou ako je to v prípade Volva.


Ako na záver zdôraznil Sulík, práca musí ísť za ľuďmi, preto „tlačia všetko na východ“. „Budujeme priemyselné parky, Rimavská Sobota, Valaliky, Záborské, Sabinov. Máme rozpracovaný jeden ďalší ešte ďalej na východe. Ak to klapne, to bude 800 pracovných miest. Všetko dôsledne tlačíme na východ,“ uzavrel.

Záborské Industrial Park


Priemyselný park Záborské Industrial Park získal osvedčenie o významnej investícii.


Realizáciou projektu sa podľa materiálu predloženého Ministerstvom hospodárstva SR zabezpečí príprava územia vhodného na umiestnenie nových investícií v oblasti priemyselnej výroby, služieb a výskumu a vývoja.

„Cieľom projektu je príprava strategického územia ‚Záborské Industrial Park‘ s plánovanou výmerou 115,74 hektárov, ktoré bude situované vo viacerých bezprostredne susediacich katastrálnych územiach okresu Prešov,“ konštatuje rezort.


Park má podľa neho predpoklad prilákať investície nielen v oblasti priemyselnej výroby a služieb, ale aj v oblasti výskumu a vývoja, a tým priamo prispieť k naplneniu ciela vlády zvýšiť atraktivitu Slovenska ako investičnej destinácie, špecificky pre investície s vyššou pridanou hodnotou.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie