• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Bos nitrianskej mafie Ferus vyviazol s podmienkou, proti rozhodnutiu súdu sa prokurátor odvolal

Bos nitrianskej mafie Ferus vyviazol s podmienkou, proti rozhodnutiu súdu sa prokurátor odvolal

Predseda senátu Ján Hrubala v odôvodnení rozhodnutia povedal, že súd sa riadil názorom odvolacieho Najvyššieho súdu SR.

6.6.2022 (Webnoviny.sk) - Ľuboša Ferusa, ktorý býva označovaný za šéfa nitrianskeho podsvetia, v pondelok v kauze tzv. piešťanských piťovcov Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil na podmienečný trest.

Expolicajt pôjde za mreže

Konkrétne mu za členstvo v zločineckej skupine vymeral trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na päť rokov. Pokiaľ ide o druhého obžalovaného, bývalého policajta Milana K., ten za prijatie úplatku 500 eur dostal nepodmienečný trest na jeden rok, deväť mesiacov a 11 dní.

Práve toľko si obžalovaný už v danej trestnej veci odsedel vo väzbe. Rozhodnutie nie je právoplatné. Proti verdiktu o treste podal odvolanie prokurátor a proti rozhodnutiu o vine a treste aj obaja obžalovaní. Súd v prípade dvojice obžalovaných v roku 2015 a tiež v roku 2018 vyniesol rozsudok, ten bol ale opakovane zrušený.

Súd prihliadal na dĺžku konania

Predseda senátu Ján Hrubala v odôvodnení rozhodnutia povedal, že súd sa riadil názorom odvolacieho Najvyššieho súdu SR. „Všade, kde bola len výpoveď jedného svedka, sme oslobodili," povedal s tým, že vinu súd uznával pri skutkoch, kde svedčilo viac svedkov.

V prípade Ferusa Hrubala zdôraznil, že nesúdil, či bol „šedou eminenciou nitrianskeho podsvetia", ale posudzoval tvrdenie prokuratúry, že bol na vyšších miestach riadenia piešťanskej skupiny a koordinoval jej činnosť.


Pokiaľ ide o mimoriadne zníženie trestu oproti prvému verdiktu, súd podľa Hrubalu prihliadol na dĺžku konania. Podľa rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva ako aj Ústavného súd SR je totiž každé trestné konanie dlhšie ako šesť rokov neprimerané.

Prijímanie úplatku

Súd v tejto veci v decembri 2015 vyhlásil rozsudok, ktorým odsúdil 13 členov piešťanskej skupiny známej aj ako piťovci II a troch spod obžaloby oslobodil.


Najvyšší trest, 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku, uložil v roku 2015 senát práve Ľubošovi Ferusovi. Podľa rozsudku skupinu pomáhal založiť, stál v rámci nej na najvyšších pozíciách a bol zároveň podielnikom ziskov z trestnej činno

Expolicajtovi Milanovi K. uložil súd trest štyri roky a šesť mesiacov. Vinným ho uznal z trestných činov prijímania úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa.


Odvolací senát Najvyššieho súdu SR v roku 2016 vo veci rozhodol tak, že väčšinu trestov potvrdil. V prípade Ľuboša Ferusa a Milana K. však označil najvyšší súd odvolanie za odôvodnené a vec vrátil prvostupňovému senátu na doplnenie dokazovania.


Následne ŠTS vo februári 2018 dvojicu oslobodil, na čo prokurátor opätovne podal odvolanie. Najvyšší súd SR uznal odvolanie prokurátora a vec v roku 2019 opätovne vrátil na prejednanie ŠTS.

Pôvodný šéf zobchodoval svoje výpovede

Pôvodne 16 obžalovaných v tomto prípade súdili pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie a iné trestné činy.


Podľa obžaloby osemnásť skutkov spáchali obžalovaní v období od mája 2006 do augusta 2012 prevažne na západnom Slovensku.


Medzi obžalovanými nebol pôvodný šéf piešťanskej skupiny Róbert Bíly. Ten po dohode s prokurátorom prijal trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne a svedčil proti kumpánom.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie