• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Boris Kollár chce od bánk štedrý návrh, ako sa podelia o svoje obrovské zisky

Boris Kollár chce od bánk štedrý návrh, ako sa podelia o svoje obrovské zisky

Predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) chce v nadchádzajúcom týždni zorganizovať stretnutie zástupcov politických strán a zástupcov slovenských bánk.

Ako uviedol v relácii O 5 minút 12 RTVS, banky v poslednom období zaznamenali obrovské zisky. Preto by podľa Kollára banky mali predostrieť návrh, ako sa o zisk podeliť.

„Musíme toto urobiť a ony musia prísť s jasným a veľmi štedrým návrhom, ako sa podelia o tento zisk. Lebo potom sa im môže stať, že príde nejaká vláda, ktorá im to zoberie tak ako Slovnaftu,“ dodal Kollár.

Banky sú ochotné diskutovať v otázke hypotekárnych úrokov, nie však s politickými stranami


Bankový sektor je otvorený odbornej diskusii o ďalšom vývoji úrokových sadzieb v rámci úverov na bývanie. Slovenská banková asociácia tak urobí len na pôde parlamentného finančného výboru a za účasti Národnej banky Slovenska (NBS) a rezortu financií.


Keďže téma rastu úrokov na hypotékach sa stáva predmetom predvolebnej kampane politickej strany, predstavitelia Slovenskej bankovej asociácie sa neplánujú stretávať s jednotlivými politickými stranami, špeciálne v tomto období.

Bonifikácia úverov

Strana Smer – SSD začiatkom júna vyhlásila, že ak budú súčasťou novej vlády, zložitú situáciu domácností zaťažených hypotékou chce riešiť štátnou bonifikáciou úverov. Problém budú mať podľa strany najmä ľudia, ktorým končí fixácia úrokových sadzieb a splátky sa im pre rast úrokov výrazne zvýšia. Bonifikácia tu bola už počas prvej vlády Roberta Fica.


Princíp spočíval v tom, že ak bola úroková sadzba napríklad štyri percentá, tak z týchto štyroch percent dve percentá zaplatil štát, percento zaplatila banka a zvyšok platil spotrebiteľ. Išlo o bonifikáciu hypoték pre mladých do 35 rokov.

Zníženie úrokov

Slovenská banková asociácia si zakladá na odborných názoroch, korektných vzťahoch, vecných konzultáciách a efektívnom dialógu s trhovým regulátorom a tvorcami zákonov. Rovnako bude postupovať aj v prípade medializovaného návrhu na vytvorenie nástroja na zníženie úrokov hypotekárnych úverov, tzv. bonifikácie.

Na základe dostupných údajov NBS úrokové sadzby úverov na bývanie od začiatku roka 2022 rastú pod vplyvom vývoja na finančných trhoch, čo v nasledujúcich rokoch ovplyvní aj výšku splátok refixovaných hypoték. Napriek tomu riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie je pomerne nízke.

Výhodnejšie úvery na bývanie

Úrokové sadzby hypoték reagujú najmä na cenu dlhodobých zdrojov, napríklad aj na vývoj výnosov dlhodobých 10-ročných štátnych dlhopisov SR. Tie od roku 2022 vzrástli viac ako v iných krajinách eurozóny.


Zodpovedná konsolidácia verejných financií novej vlády tak v konečnom dôsledku môže mať podľa bankovej asociácie pozitívny vplyv aj na vývoj úrokových sadzieb úverov na bývanie.

Vyhliadky do blízkej budúcnosti

V tomto roku NBS očakáva refixáciu približne 10 % bankového portfólia a v nasledujúcom roku ďalších 20 %. Slovenské domácnosti sú voči riziku nesplácania dlhov podľa národnej banky odolnejšie, a to aj vďaka prijatým pravidlám v oblasti poskytovania úverov na bývanie a dostatku zdrojov na pokrytie zvýšenej splátky.


V správe NBS sa ďalej uvádza, že niektoré domácnosti v budúcnosti budú čeliť ťažkostiam so splácaním úverov, ide však len o malú časť portfólia, približne 6 % hypoték.


Hlavným faktorom rizika možného nesplácania je pokračujúca inflácia, pričom negatívny vplyv zvyšovania splátok pri refixácii úrokovej sadzby je v porovnaní s vplyvom inflácie nižší.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie