• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Boľšunov suverénne ovládol skiatlon mužov na olympiáde v Pekingu, favorizovaní Nóri skončili bez medaily

Boľšunov suverénne ovládol skiatlon mužov na olympiáde v Pekingu, favorizovaní Nóri skončili bez medaily

Jediný slovenský reprezentant Ján Koristek dobehol s takmer deväť a polminútovým mankom na 45.

6.2.2022 (Webnoviny.sk) - Suverénnym ruským triumfom sa skončil skiatlon mužov, druhá disciplína bežeckého lyžovania na zimných olympijských hrách v Pekingu. V pretekoch na 15 + 15 km zvíťazil Alexander Boľšunov pred krajanom Denisom Spicovom a Fínom Iivom Niskanenom.

Bez medaily skončili favorizovaní Nóri, najlepší z nich Lars Christer Holund skončil štvrtý. Jediný slovenský reprezentant Ján Koristek dobehol s takmer deväť a polminútovým mankom na 45. mieste.

Víťazný Boľšunov sa stal prvýkrát v kariére olympijským víťazom. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu pretavil svoju formu do troch strieborných a jednej bronzovej medaily, ale zlato mu zavesia na krk na ZOH až teraz v Pekingu.

Fína postihla väčšia kríza

Dvadsaťpäťročný Rus sa zároveň stal prvým bežcom na lyžiach v histórii, ktorý ovládol skiatlon na dvoch vrcholných podujatiach za sebou. Zlatý bol aj pred rokom na majstrovstvách sveta v Oberstdorfe.

V náročných pretekoch univerzálov na 15 km klasickou a 15 km voľnou technikou Boľšunov položil základ úspechu už v klasickej časti. Spoločne s Fínom Iivom Niskanenom sa vzdialili konkurencii a pri prezúvaní lyží mali polminútový náskok pred tretím v poradí Spicovom.

Krátko po začiatku skejtovej časti však dvojnásobný celkový víťaz Svetového pohára Boľšunov predviedol frontálny útok a bez väčších problémov sa vzdialil Niskanenovi.

Fínskeho klasika postihla v čínskom mraze vo vysokej nadmorskej výške väčšia kríza a na 20,1 km zaostával za Boľšunovom už o vyše minútu a za Spicovom, ktorý ho medzitým predstihol, o 22 sekúnd. Vo zvyšku pretekov to už bolo len o tom, s akým náskokom Boľšunov zvíťazí.

Klaebo chytil vyše deväť minút

Do cieľa prišiel s vlajkou Ruského olympijského výboru v ruke, keďže Rusi vzhľadom na dopingový škandál z minulosti nemôžu v Pekingu súťažiť pod vlastnou vlajkou a po víťazstvách si nemôžu vypočuť svoju hymnu.

Boľšunov zvíťazil s obrovským náskokom 1:11,0 min pred Spicovom a 2:00,2 min pre Niskanenom. Najlepší z Nórov Hans Christer Holund finišoval štvrtý s mankom vyše dve a pol minúty na víťaza.

Mimoriadne sklamaný bol v cieli najznámejší z Nórov Johannes Hösflot Klaebo, ktorý chytil od Boľšunova vyše deväť minút a stačilo mu to len na 40. miesto. V cieli klasifikovali 49 pretekárov. Ostatní z pôvodného počtu 67 boli dostihnutí o jedno kolo.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie