• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Bol som nebezpečný pre Smer a Sme rodina, tvrdí Krúpa po odvolaní z postu šéfa brannobezpečnostného výboru (video)

Bol som nebezpečný pre Smer a Sme rodina, tvrdí Krúpa po odvolaní z postu šéfa brannobezpečnostného výboru (video)

Predsedu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu odvolali poslanci z funkcie v utorok na návrh poslancov Smeru-SD Mariána Saloňa a Petra Šucu.

3.5.2023 (SITA.sk) - Poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa (Sloboda a Solidarita) vidí za svojím odvolaním z postu predsedu brannobezpečnostného výboru to, že bol nebezpečný pre stranu Smer-SD a hnutie Sme rodina. Návrh na jeho odvolanie podali poslanci Smeru-SD a hnutie Sme rodina za jeho odvolanie zahlasovalo.

„Myslím si, že to odzrkadľuje, ako sú si Smer-SD a Sme rodina v niektorých situáciách veľmi blízki, či už sa to týka vyšetrovaní NAKA alebo konaní niektorých činiteľov, napríklad generálnej prokuratúry v kontexte paragrafu 363,“ povedal Krúpa v stredu na tlačovej besede.

Len dve možnosti

Zároveň informoval, že nepoverí Petra Pčolinského (Sme rodina) alebo iného podpredsedu vedením brannobezpečnostného výboru.

Rokovací poriadok hovorí jasne, že pokiaľ nie je poverený podpredseda, nie je možné výbor zvolať,“ zdôraznil. Členovia výboru teraz podľa jeho slov buď zmenia rokovací poriadok, alebo zvolia nového predsedu výboru, „ktorý už nebude pre nich tak nebezpečný, ako som bol ja.“


Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová doplnila, že definitívne stanovisko k riešeniu tejto situácie dá ústavnoprávny výbor parlamentu.

Otváral citlivé témy a kauzy

Krúpa poukázal na to, že brannobezpečnostný výbor pod jeho vedením otváral rôzne citlivé témy a kauzy, ako bol napríklad únos vietnamského občana cez Slovensko. Smeru-SD podľa neho vadilo, keď sa na výbore riešila rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.


„Venovali sme tomu mimoriadny výbor, obnažila sa realita, ako funguje Akadémia Policajného zboru, ako tam boli nastavené niektoré záležitosti a pracovné vzťahy, čo nasvedčovalo aj tomu, že pani Kurilovská ako chránenkyňa pána Kaliňáka tam bola odložená a mala tam byť chránená, čo sa nepodarilo,“ skonštatoval.


Posledný mimoriadny výbor sa podľa jeho slov venoval pokusu Národného bezpečnostného výboru (NBÚ) spochybniť vyšetrovania NAKA v prípade podvodov vo Vojenskom spravodajstve.

„Čo veľmi málo ľudí vie, siahalo to v podstate až po odposluchy Čurillovcov, NBÚ sa snažila spochybňovať niektoré tieto veci,“ dodal Krúpa. Podotkol, že za jeho odvolanie hlasovalo aj niekoľko poslancov OĽaNO, ktorým vadila jeho kritika na adresu ministra vnútra Romana Mikulca a ich straníckeho šéfa Igora Matoviča.

Odvolanie z funkcie

Predsedu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu odvolali poslanci z funkcie v utorok na návrh poslancov Smeru-SD Mariána Saloňa a Petra Šucu. Na hlasovaní bolo prítomných 104 poslancov. Za odvolanie Krúpu hlasovalo 68 poslancov, 34 bolo proti a dvaja sa zdržali.

Dôvodom na odvolanie bolo podľa opozičných poslancov neprofesionálne vedenie branno-bezpečnostného výboru. V návrhu zároveň uviedli, že svoju funkciu predsedu zneužíva pre svoj osobný prospech.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie