• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Boje na východe Ukrajiny sú stále intenzívnejšie, Rusi vykonali aj nezvyčajný počet leteckých útokov

Boje na východe Ukrajiny sú stále intenzívnejšie, Rusi vykonali aj nezvyčajný počet leteckých útokov

Ruský vojenský bloger pritom v pondelok priznal, že ukrajinské ozbrojené sily vstúpili do Andrijivky.

11.9.2023 (SITA.sk) - Ukrajinskí predstavitelia informovali o miernom pokroku v boji proti ruským silám na východe Ukrajiny vrátane neočakávaného úspechu v blízkosti letiska v Ruskom ovládanom meste Doneck. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Vysoká dynamika a aktivita

Pokračuje tiež podľa nich intenzívne úsilie zabrániť Rusom v postupe v severných oblastiach. Na frontových líniách bola „veľmi vysoká dynamika a aktivita“, vyjadrila sa v pondelok námestníčka ministra obrany Hanna Maľarová.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V Bachmute ukrajinské sily podľa Maľarovej „vytlačili nepriateľa z jeho pevností“ južne od mesta a za úspech označila ich presuny vo dvoch dedinách, konkrétne v Kliščijivke a Andrijivke. Aj ruský vojenský bloger pritom v pondelok priznal, že ukrajinské ozbrojené sily vstúpili do Andrijivky.

Ukrajinské sily získali späť ďalšie dva kilometre štvorcové územia, zatiaľ čo smerom na sever od Bachmutu ukrajinské jednotky odrazili niekoľko ruských útokov, uviedla tiež Maľarová.

Rusi sa sústredia na oblasť Sinkivky

Ruské sily podľa nej pokračovali v snahách o prelomenie ukrajinskej obrany na viacerých miestach pozdĺž frontovej línie v Doneckej a Charkovskej oblasti, pričom sa tlačili k hraniciam Doneckej a Luhanskej oblasti.

Ruská pozornosť sa pritom sústredila na oblasť Sinkivky vo východnej časti Charkovskej oblasti, uviedla a dodala, že ukrajinské sily tam „vážne zničili útočné sily nepriateľa“. „Nepriateľovi sa nepodarilo prejsť cez líniu a nepodarí sa mu to,“ skonštatovala Maľarová.

Ukrajinské aj ruské zdroje opísali ťažké boje severne od doneckého letiska, ktoré je frontovou líniou od roku 2014, keď proruskí bojovníci prevzali kontrolu nad časťou Doneckej oblasti.

Maľarová aj ďalší predstavitelia v tejto súvislosti uviedli, že ukrajinským jednotkám sa podarilo obsadiť časť obce Opytne, ktorá sa nachádza severne od letiska smerom na Avdijivku v Doneckej oblasti.

Desiatky leteckých útokov

Neoficiálne ruské správy medzitým potvrdili ústup z oblasti, čo znamená, že ukrajinské sily sa približujú k Ruskom okupovanému mestu Doneck. Podľa šéfa ukrajinskej civilnej vojenskej správy v Avdijivke Vitalija Barabaša sa ukrajinským silám „podarilo sa tam uchytiť“.

Podľa Maľarovej sú boje na východe stále intenzívne, pričom na celej línii východného frontu sa uskutočnilo približne 8 000 útokov a ruské sily použili približne 370 000 nábojov. Na juhu námestníčka potvrdila, že „na niektorých miestach už bola prerazená prvá línia (ruskej) obrany“ a ukrajinské jednotky postupujú ďalej.

Oslobodených bolo len 1,5 kilometra štvorcového, no pokračujú práce na oslabení ruských zásobovacích línií a ničení veliteľských stanovíšť a muničných skladov.

Ukrajinský generálny štáb uviedol, že v nedeľu sa uskutočnilo viac ako 30 bojových stretov, pričom Rusi vykonali nezvyčajne vysoký počet, 87 leteckých útokov. Generálny štáb tiež uviedol, že Rusi čoskoro začnú „masívnu nútenú mobilizáciu“, aby nahradili vojenské straty.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie