• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Blíži sa Veľká noc! Dajte si pozor na to, aké vajcia kupujete

Blíži sa Veľká noc! Dajte si pozor na to, aké vajcia kupujete

Kvalita potravín je pálčivou témou a nevyhýba sa ani symbolu Veľkej noci vajíčkam.

15.3.2021 (Webnoviny.sk) - V minulosti čelili hlavne zahraničné závažným škandálom. Reprezentatívny prieskum odhalil, že tieto informácie zachytilo iba 33 % opýtaných Slovákov.

K sviatku Veľkej noci neodmysliteľne patria vajíčka rôzneho druhu. V kríkoch pre deti schovávame čokoládové, našu domácnosť skrášľujú pestré kraslice. V otázkach zdravia a s ním spojenej kvality sú kľúčové najmä tie konzumné.

Reprezentatívny prieskum z jesene 2020 ukázal, že v slovenskej populácii takmer nie sú ľudia, ktorí by vajíčka nekonzumovali. Čerstvosť, krajinu pôvodu a cenu radíme medzi top 3 kritéria pri ich výbere. Avšak nie je vajce ako vajce. Práve v predveľkonočnom čase je potrebné dávať pozor na to, ktoré vajcia vkladáme do nákupného košíka. V minulosti čelili práve vajcia dovezené zo zahraničia vážnym obvineniam z porušenia kvality.

"V prípade vajec boli v posledných 10 rokoch zaznamenané viaceré škandály: poľské vajcia s obsahom salmonely, plesní, karcinogénnych látok a v posledných rokoch s vysokým obsahom zakázaných dioxínov a fipronilu," upresňuje riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár. Aj napriek závažnosti týchto zistení si na škandály spomenul iba každý tretí z opýtaných respondentov. Aj preto je dôležité neriskovať a siahať po overených potravinách. "V posledných rokoch neboli zaznamenané žiadne škandály so slovenskými vajíčkami. Preto je dôležité, aby si spotrebiteľ kontroloval krajinu pôvodu vajec a nakupoval iba slovenské vajcia, ktoré sú bez škandálov, pod neustálou kontrolou, čerstvé, zdravé, kvalitné a najmä bezpečné," zdôvodnil Molnár.

Slovenské vajíčka majú aj medzi spotrebiteľmi dobrú reputáciu. Až 73 % opýtaných Slovákov ich považuje za najkvalitnejšie. Potvrdzuje to aj prax. "Produkcia vajec na Slovensku podlieha striktnej veterinárnej kontrole," vysvetľuje Jaroslav Novák, majiteľ spoločnosti Babičkin dvor, a dodáva, že jedným z dôvodov prečo sa v slovenských obchodoch nachádzajú lacné zahraničné vajcia je aj nastavenie systému dotácii z EÚ a prakticky nulová podpora tohto segmentu zo strany štátu. "Všetky náklady spojené s dodržiavaním vysokých kvalitatívnych štandardov, ale aj rôzne inovácie financujeme z vlastných zdrojov. Dobrovoľne odchádzame napríklad od klietkového chovu. Tento krok si vyžaduje niekoľko miliónové investície. Dôvera spotrebiteľov v slovenskú kvalitu i bezpečnosť je pre nás naozaj dôležitá," upresňuje Novák.

Problémy však robí dešifrovanie označenia vajec. Aj napriek dlhodobej osvete až 62 % Slovákov deklaruje, že označeniu na škrupinke alebo obale nerozumejú. Dôležité je riadiť sa aj legendou. Prvé číslo označuje spôsob chovu sliepok, ďalšie dve písmená upresňujú krajinu pôvodu a na poslednom mieste sa nachádza číslo konkrétnej farmy. Pre slovenskú kvalitu stačí siahnuť po označení SK.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie