• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Blinken navštívil Čínu, snaží sa schladiť napätie v americko-čínskych vzťahoch

Blinken navštívil Čínu, snaží sa schladiť napätie v americko-čínskych vzťahoch

Je to tiež prvá cesta amerického ministra zahraničia do Číny za ostatných päť rokov.

18.6.2023 (SITA.sk) -  Americký minister zahraničia v nedeľu začal svoju dvojdňovú návštevu Číny, ktorej cieľom je úsilie schladiť napätie v americko-čínskych vzťahoch.

Antony Blinken začal svoj program stretnutím s jeho čínskym rezortným kolegom Čchin Kangom, s ktorým bude viesť rozhovory a budú mať aj pracovnú večeru. Ani jeden z diplomatov nejak zvlášť pre novinárov nekomentoval ich stretnutie, keď sa začalo.

Vyhliadky na prelomy sú mizivé

Okrem stretnutí s Čchinom má Blinken na pláne schôdzku s najvyšším čínskym diplomatom Wangom I a v pondelok sa možno stretne i s prezidentom Si Ťin-pchingom.

Vyhliadky na akékoľvek významné prelomy sú podľa agentúry AP mizivé, keďže už aj tak napäté vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sú v posledných rokoch čoraz napätejšie. Nepriateľstvo a obviňovanie sa vystupňovali v dôsledku série nezhôd, ktoré majú dôsledky pre globálnu bezpečnosť a stabilitu.

Otázka Taiwanu

Zoznam nezhôd a potenciálnych konfliktných bodov je dlhý a zahŕňa otázku Taiwanu, podmienky ľudských práv v Číne a Hongkongu alebo čínsku vojenskú asertivitu v Juhočínskom mori a ruskú vojnu na Ukrajine.

Blinken bude tiež naliehať na Číňanov, aby prepustili zadržiavaných amerických občanov a podnikli kroky na obmedzenie výroby a vývozu prekurzorov fentanylu, ktoré podnecujú opioidnú krízu v Spojených štátoch.

Podľa amerických predstaviteľov Blinken plánuje hovoriť o všetkých zmienených bodoch. Ani jedna strana však ani len nenaznačila ochotu ustúpiť od svojej pozície.

Blinken je najvyššie postavený americký predstaviteľ, ktorý pricestoval do Číny, odkedy sa úradu prezidenta ujal Joe Biden.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie