• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Blanár viní Kisku z porušenia zákona, podľa Dostála je však skutok premlčaný

Blanár viní Kisku z porušenia zákona, podľa Dostála je však skutok premlčaný

Predseda výboru Vladimír Sloboda (SaS) si myslí, že Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií neprináleží hodnotiť financovanie akejkoľvek predvolebnej kampane BRATISLAVA 19.

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska porušil podľa podpredsedu Smeru Juraja Blanára zákon. Ako povedal v utorok Blanár novinárom po rokovaní parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, je zrejmé, že Kiska prekročil limit, ktorý kandidáti mohli použiť na predvolebnú kampaň.

Finančná správa má ešte na základe žiadosti výboru zistiť, či firma Kiskovi poskytla dar alebo išlo o jeho záväzok voči firme. Dar i záväzok mal byť však uvedený v Kiskovom majetkovom priznaní, čo Kiska neurobil. Na základe zistenia Finančnej správy sa podľa Blanára rozhodne o výške pokuty. Ak išlo o záväzok, sankcia je vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára. Ak išlo o dar, je to desať platov.


„Finančná správa musí ešte urobiť kontrolu, na základe ktorej skonštatuje, či firma dala dar Kiskovovi alebo išlo o jeho zväzok, ktorý mal Kiska splatiť, ale mal to uviesť v majetkovom priznaní,“ vysvetlil Blanár.

Spis odstúpili ministerstvu financií

Podľa podpredsedu výboru Róberta Puciho (Smer-SD) výbor spis odstúpil ministerstvu financií. „Ministerstvo financií dostane podnet so spisovým materiálom, kde sú informácie o porušení zákona. Bude na ministerstve financií, ako to vyhodnotí, či je celý skutok premlčaný,“ konštatoval Puci.

Predseda výboru Vladimír Sloboda (SaS) si myslí, že Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií neprináleží hodnotiť financovanie akejkoľvek predvolebnej kampane.


“Výbor sa zaoberá majetkovými priznaniami verejných funkcionárov. Je predsa jasné, kto Andrejovi Kiskovi financoval prezidentskú kampaň a v akej výške. Predvolebná kampaň patrí do kompetencie ministerstva financií,“ uviedol Sloboda. Poslanec Ondrej Dostál ho doplnil s tým, že porušenie vedenia volebnej kampane Kiskom je premlčané. „Ministerstvo financií s tým nemôže nič robiť,“ povedal.

Podnet neúspešného kandidáta

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií sa od septembra 2017 zaoberal informáciami, či prezident Andrej Kiska v predvolebnej kampani neporušil zákon. Podnet proti Kiskovi podala neparlamentná strana Nový parlament, ktorej predsedom je neúspešný prezidentský kandidát z posledných volieb Jozef Behýl.

Strana žiada parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, aby preskúmal porušenia zákona o ochrane verejného záujmu verejným funkcionárom Andrejom Kiskom. Ako povedal vtedy pre agentúru SITA Behýl, podnet strana podala na Andreja Kisku ako prezidenta Slovenskej republiky pre dôvodné podozrenie z porušenia ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.


„Podľa medializovaných informácií spoločnosť KTAG, s.r.o, vynaložila za r. 2013 a 2014 značnú časť finančných prostriedkov patriacich tejto spoločnosti na financovanie prezidentskej kampane Andreja Kisku. Podľa zverejnených informácií si spoločnosť KTAG, s.r.o. takýmto spôsobom neoprávnene znížila daňový základ o viac ako 136-tisíc eur. Preto existuje dôvodné podozrenie, že počas funkčného obdobia verejného funkcionára Andreja Kisku tieto pohľadávky boli spoločnosťou odpustené alebo inak zanikli, čo možno považovať za prijatie daru alebo inej nenáležitej výhody v prospech verejného funkcionára. Tieto výdavky sú podľa nášho názoru v priamej súvislosti s výkonom verejnej funkcie, keďže boli vynaložené na jeho prezidentskú kampaň,“ upozornil Behýl.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie