• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Blanár navštívil Indiu, rokuje tu aj jedna z najväčších podnikateľských delegácií zo Slovenska (foto)

Blanár navštívil Indiu, rokuje tu aj jedna z najväčších podnikateľských delegácií zo Slovenska (foto)

V partnerskom bloku predstavili svoje portfólio a možnosti Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a štátna exportno-úverová agentúra EXIM banka.

22.2.2024 (SITA.sk) - V Indii aktuálne rokuje jedna z najväčších podnikateľských delegácií zo Slovenska. Cieľom je posilniť a rozvinúť slovensko-indickú obchodnú spoluprácu.

„Ide o spoločnosti so širokým zameraním od informačných technológií cez metrológiu, biopalivá, obranný priemysel, IT, kybernetickú ochranu a ďalšie inovatívne firmy. Realizujú veľmi zaujímavé aktivity, ktorými nás úspešne reprezentujú, a naším cieľom je pomôcť im upevniť spoluprácu na tomto trhu, a tým podporiť slovenský export,“ informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár.

Obchod medzi Slovenskom a Indiou

Vlani dosiahol vzájomný obchod medzi Slovenskou republikou a Indiou svoje historické maximum vo výške 870-miliónov eur. „Verím, že aj vďaka kontraktom, ktoré sa možno i v týchto dňoch podarí posunúť ďalej, dosiahneme vzájomný ročný obrat s prekročením jednej miliardy eur,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Prvý deň pracovnej cesty otvorila delegácia v stredu 21. februára rokovaniami na špecializovanom ekonomickom fóre CII India – Europe Business and Sustainability Conclave, ktoré organizuje pred hlavnou konferenciou Raisina Dialogue Konfederácia indického priemyslu.

V rámci ekonomického fóra o podnikaní a udržateľnosti otvoril minister Juraj Blanár rokovanie pri okrúhlom stole s indickými podnikateľmi, ktoré sa venovalo výhradne prezentácii Slovenskej republiky.

Chovanec predstavil slovenskú podnikateľskú delegáciu

V partnerskom bloku predstavili svoje portfólio a možnosti Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a štátna exportno-úverová agentúra EXIM banka. Štátny tajomník rezortu zahraničia Rastislav Chovanec predstavil slovenskú podnikateľskú delegáciu v panelovej diskusii zameranej na obranu.

„Obranný priemysel je z hľadiska rozvíjania obchodných vzťahov s Indiou pre Slovensko najperspektívnejší. Viac ako tretina firiem, ktoré s nami prišli na pracovnú cestu, pôsobí práve v tomto odvetví,“ priblížil.

Blanár na najvýznamnejšej geopolitickej konferencii v južnej Ázii

V závere ekonomického fóra Konfederácie indického priemyslu malo možnosť vystúpiť len deväť lídrov zo 16 štátov, ktoré sa zúčastnili na programe dňa, medzi nimi aj slovenský minister zahraničia. Vo svojom vystúpení priblížil pohľad na slovensko-indickú spoluprácu, jej možnosti podpory a zdôraznil záväzok Slovenska k rozvoju obchodných a udržateľných vzťahov s Indiou a Európou.

Blanár sa podvečer zúčastnil spolu so štátnym tajomníkom a veľvyslancom SR v Indii Róbertom Maxiánom na slávnostnom otvorení najvýznamnejšej geopolitickej konferencie v južnej Ázii o zahraničnej politike, ekonomike a bezpečnosti Raisina Dialogue za účasti indického premiéra Naréndra Módího.

V štvrtok pokračuje slovenská delegácia v pracovnom programe v Indii na tejto konferencii. Minister tiež absolvuje rokovania s indickým partnerom Subrahmanyamom Jaishankarom a s indickým štátnym tajomníkom pre obranu a obrannú produkciu Giridharom Aramaneom.

Následne otvorí Slovenský inovačný a technologický deň v organizácii Zastupiteľstva SR v Dillí s cieľom predstaviť najinovatívnejšie slovenské spoločnosti a podporiť partnerstvá s indickými firmami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie