• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Bittó Cigániková si udržala miesto v Republikovej rade SaS, Kolíková zvažuje vstup do strany

Bittó Cigániková si udržala miesto v Republikovej rade SaS, Kolíková zvažuje vstup do strany

Strana si na kongrese zvolila nových členov aj do revíznej komisie a rozhodcovskej komisie.

9.4.2022 (Webnoviny.sk) - Staronovou členkou Republikovej rady strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa stala Janka Bittó Cigániková. Rozhodli o tom delegáti v sobotu počas straníckeho kongresu SaS v hoteli Partizán v stredisku Tále v obci Bystrá v Nízkych Tatrách.

Boj proti socializmu

Ďalšími novými členmi Republikovej rady SaS sú na štyri ďalšie roky ekonomický analytik Martin Barto a štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.

V republikovej rade nahradili predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu, ktorý už nekandidoval a poslanca Národnej rady SR Milana Laurenčíka.

Barto prekvapil podľa predsedu SaS a ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka s kľúčovou vetou, že "musíme bojovať proti socializmu". Strana SaS zvolila aj nových členov revíznej komisie a rozhodcovskej komisie.

„Za SaS môžem povedať, že určite dovládneme a spravíme všetko pre to, aby sme toto vládne obdobie dokončili,“ uviedol šéf liberálov v dopoľudňajšom príhovore s tým, že SaS je druhá najsilnejšia strana a najreformnejšia strana.

Sulík ohlásil opätovnú kandidatúru

„Druhá polovica vládnutia nie je taká ozajstná polovica, ale je to už taký nábeh do cieľovej rovinky,“ poznamenal Sulík s tým, že v septembri budúceho roku, kedy mu končí volebné obdobie, tak bude opäť kandidovať na post predsedu.

Spomenul už aj parlamentné voľby v roku 2024, kedy do nich SaS plánuje ísť ako silná strana s lepšími výsledkami ako naposledy. Mária Kolíková ako hosť povedala, že ak bude záujem, je pripravená stať sa súčasťou strany SaS.

SaS sa v posledných prieskumoch verejnej mienky umiestňuje nad hranicou desiatich percent. Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici marca, stranu by podľa prieskumu agentúry Ako pre televíziu Joj volilo 14,7 percenta respondentov. Prieskum agentúry Focus pre televíziu Markíza zo 6. marca zase nameral SaS voličskú podporu na úrovni 12 percent.

Sloboda a Solidarita chce dovládnuť do konca obdobia, Sulík sa bude opäť uchádzať o post predsedu

Po poznaní dvoch rokov vládnutia som presvedčený, že už dovládneme. Povedal v sobotu v príhovore na straníckom kongrese strany Sloboda a Solidarita (SaS) v stredisku Tále v obci Bystrá v Nízkych Tatrách jej predseda a minister hospodárstva Richard Sulík.

Obyčajný až nudný kongres

Tento 18. kongres strany je podľa neho obyčajný až nudný, ale zároveň smutný, lebo strana za posledný rok prišla o štyroch členov.

Delegáti si minútou ticha uctili v úvode kongresu zosnulých Máriu Urbanovú, Pavla Matláka, Petra Rákovského a Ivana Drienika.

„Za SaS môžem povedať, že určite dovládneme a spravíme všetko pre to, aby sme toto vládne obdobie dokončili,“ uviedol predseda s tým, že SaS je druhá najsilnejšia strana a najreformnejšia strana.

„Druhá polovica vládnutia nie je taká ozajstná polovica, ale je už taký nábeh do cieľovej rovinky,“ poznamenal Sulík s tým, že v septembri budúceho roku, keď mu končí volebné obdobie, tak bude opäť kandidovať na post predsedu.

Kolíková vyzdvihla spoluprácu s poslancami

Spomenul už aj parlamentné voľby v roku 2024, kedy do nich SaS plánuje ísť ako silná strana s lepšími výsledkami ako naposledy.


V príhovoroch vystúpila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá vyzdvihla spoluprácu v poslaneckom klube SaS, po jej príchode aj s ďalšími poslancami.


„Chcem prispieť k posilneniu tohto zväzku a ak bude záujem, som pripravená stať sa súčasťou,“ konštatovala ministerka. Dodala tiež, že verí, že sa po reforme školstva podarí presadiť aj reformu súdnictva.

Delegátom sa prihovoril aj Vallo

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR a podpredseda SaS Martin Klus hovoril o bezpečnostnej situácii v Európe po bezprecedentnom kroku Ruska a jeho agresii na území Ukrajiny.

„Putin zaútočil na národ, ktorý nemá podľa neho právo existovať,“ povedal s tým, že Putin kradne Európe mier.


Delegátom sa prihovoril aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja a člen republikovej rady Juraj Droba, ktorý hovoril o jesenných komunálnych a župných voľbách. Cez video sa delegátom prihovoril primátor Bratislavy Matúš Vallo a vystúpili aj ďalší hostia.

V hoteli Partizán v stredisku Tále v Nízkych Tatrách má v sobotu SaS stranícky kongres. Popoludní budú delegáti voliť členov do orgánov strany.

Pohybujú sa nad desiatimi percentami

SaS sa v posledných prieskumoch verejnej mienky umiestňuje nad hranicou desiatich percent.


Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici marca, stranu by podľa prieskumu agentúry Ako pre televíziu Joj volilo 14,7 percenta respondentov.


Prieskum agentúry Focus pre televíziu Markíza zo 6. marca zase nameral SaS voličskú podporu na úrovni 12 percent.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie