• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Bitka s infláciou zďaleka nie je vyhratá, podľa Kažimíra bude zvyšovanie úrokových sadzieb pokračovať

Bitka s infláciou zďaleka nie je vyhratá, podľa Kažimíra bude zvyšovanie úrokových sadzieb pokračovať

Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska (NBS).

Minulotýždňové spomalenie tempa zvyšovania úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) neznamená, že sme dosiahli koniec našej cesty.

Tvrdí to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Sprísňovanie nastavenia menovej politiky bude podľa neho pokračovať.

Vývoj jadrovej inflácie, očakávaný vývoj rastu platov v eurozóne a s tým súvisiace dopady na infláciu podľa Kažimíra jednoznačne potvrdzujú potrebu pokračovať so zvyšovaním základných úrokových sadzieb.

Návrat k normálu

Spomalenie tempa sprísňovania menovej politiky, zvyšovanie sadzieb o 25 bázických bodov, je podľa neho návratom k normálu.


„Na základe dnes dostupných údajov sa nazdávam, že budeme musieť dvíhať sadzby dlhšie, ako sme si pôvodne mysleli. Aj preto si myslím, že tempo 25 bázických bodov je už spomínaný návrat k normálu, ktoré nám dovolí dvíhať sadzby dlhšie. Za predpokladu, že to bude potrebné a odôvodnené dátami,“ uviedol guvernér NBS.

Bitka s infláciou ešte nie je vyhratá

Bitka s infláciou zďaleka nie je vyhratá a máme ešte čo robiť. „Počkáme si na to, čo ukážu dáta v nasledujúcich mesiacoch a na to, ako sa bude vyvíjať fiškálna politika. Ak vlády nezačnú s postupným odchodom od často neadresných a plošných podporných opatrení, vyrobia nám problém, na ktorý by menová politika musela jednoznačne reagovať. Bolo by fajn sa tomu vyhnúť,“ zdôraznil Kažimír.


Vyhodnotiť kumulatívny vplyv rastúcich úrokov a sprísňujúcich sa podmienok na finančných trhoch budeme podľa neho vedieť najskôr v septembri.

Úroky zvýšila ECB aj Fed

ECB minulý týždeň zvýšila úroky. Podobne ako americký Federálny rezervný systém však zmiernila tempo ich rastu po sérii výrazných zvýšení s cieľom utlmiť infláciu. Zvýšenie úrokov zo strany ECB o štvrť percentuálneho bodu nasleduje po dôkazoch, že politika vysokých sadzieb funguje a sťažilo sa poskytovanie hypotekárnych a podnikateľských úverov.


Po štvrtkovom kroku ECB jej hlavná refinančná sadzba vzrástla na 3,75 percenta, jednodňová refinančná sadzba na štyri percentá a depozitná sadzba na úroveň 3,25 percenta.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie