• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Bitka o Donbas vojde do histórie ako jedna z najbrutálnejších v Európe, tvrdí Zelenskyj

Bitka o Donbas vojde do histórie ako jedna z najbrutálnejších v Európe, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinské sily od začiatku vojny vyhnali Rusov z viac ako 1000 obcí.

14.6.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ukrajinské sily od začiatku vojny vyhnali Rusov z viac ako 1000 obcí. V pondelok zároveň sľúbil, že oslobodia celé okupované územie vrátane polostrova Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Vo svojom nočnom videopríhovore povedal, že bitka o Donbas „určite vojde do vojenskej histórie ako jedna z najbrutálnejších bitiek v Európe“ a z pohľadu Európy.

„Cena tejto bitky je pre nás veľmi vysoká. Je to hrozné,“ povedal. Front na Ukrajine sa momentálne podľa neho tiahne v dĺžke 2500 kilometrov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg je „rád“, že švédska vláda potvrdila svoju pripravenosť na riešenie bezpečnostných obáv Turecka v súvislosti s jeho vstupom do vojenskej aliancie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vetuje vstup Švédska a susedného Fínska do NATO, ktorý podnietila ruská invázia na Ukrajinu, tvrdiac okrem iného to, že podporujú kurdských militantov, a trvá na zmene ich politiky.


Švédsko, ktoré v pondelok Stoltenberg navštívil, podľa jeho slov začalo meniť svoju protiteroristickú legislatívu a „zabezpečí, že právny rámec pre vývoz zbraní bude odrážať jej budúci štatút člena NATO s novými záväzkami voči spojencom“, čo boli dva dôležité kroky pre riešenie tureckých obáv. Cieľom je vyriešiť tieto záležitosti, čo najskôr, aby sa severské krajiny mohli čo najskôr stať členmi NATO, poznamenal.

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová sa vyjadrila, že Švédsko berie turecké obavy veľmi vážne a „prinajmenšom ich obavy o bezpečnosť, pokiaľ ide o boj proti terorizmu“. Jej ambíciou je podľa jej slov čo najskoršie vyriešenie týchto otázok.


Stoltenberg po rokovaniach s premiérkou odmietol povedať, či by sa otázka vstupu mala vyriešiť pred samitom NATO v Madride 28. júna alebo pred voľbami do švédskeho parlamentu 11. septembra. Švédsko a Fínsko dostali pozvanie na stretnutie v Španielsku. V nedeľu sa Stoltenberg stretol s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm. Pri tejto príležitosti sa vyjadril, že bezpečnostné obavy, ktoré prednieslo Turecko v rámci odmietania snahy Švédska a Fínska o vstup do NATO, sú legitímne a treba ich brať vážne.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie