• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Biskupi zverejnili program rozlúčky s kardinálom Tomkom, pohreb je naplánovaný na utorok

Biskupi zverejnili program rozlúčky s kardinálom Tomkom, pohreb je naplánovaný na utorok

Obrad poslednej rozlúčky a odporúčania do Božích rúk na konci svätej omše vykoná pápež František.

11.8.2022 (Webnoviny.sk) - Vo Vatikáne sa vo štvrtok rozlúčia so slovenským kardinálom Jozefom Tomkom, ktorého telesné pozostatky po obradoch prevezú lietadlom na Slovensko, kde bude pochovaný v utorok (16. augusta) v košickej Katedrále sv. Alžbety.

Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska (KBS), ktorá prináša aj program rozlúčky v Bratislave a v Košiciach.

Svätú omšu vykoná pápež

Emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov Jozef Tomko zomrel v pondelok (8. augusta) vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.

Pohrebnej svätej omši v Bazilike sv. Petra v Vatikáne bude predsedať dekan kardinálskeho kolégia kard. Giovanni Battista Re.

Obrad poslednej rozlúčky a odporúčania do Božích rúk na konci svätej omše vykoná pápež František. Po obradoch prevezú Tomkove telesné pozostatky lietadlom na Slovensko.

Tomkove pozostatky uložia do kaplnky

V piatok a v sobotu bude kardinál vystavený v Bratislave v katedrále sv. Martina, kde bude verejnosti k dispozícii aj kondolenčná kniha.


Od 9:00 do 12:00 sa uskutoční verejné uctenie pozostatkov kardinála Jozefa Tomka, po čom bude nasledovať svätá omša, ktorú bude celebrovať predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.


V nedeľu (13. augusta) popoludní prevezú telo kardinála Jozefa Tomka do Košíc, kde by jeho pozostatky mali o 19:00 uložiť do Kaplnky sv. Michala.

V nedeľu (14. augusta) od 16:00 vystavia telo kardinála Tomka v katedrále k osobnému ucteniu v tichej modlitbe, následne k modlitbe posvätného ruženca, vešperov a panychídy a o 21:00 presunú telesné pozostatky zosnulého opäť do Kaplnky sv. Michala.


V pondelok (15. augusta) o 9:00 v katedrále vystavia ostatky Jozefa Tomka k osobnému ucteniu v tichej modlitbe a modlitbe posvätného ruženca a o 12:00 presunú ostatky kardinála do Kaplnky sv. Michala s možnosťou uctenia si ich.


V utorok 16. augusta o 7:00 ich opäť vystavia v katedrále, po čom bude ukončený vstup do katedrály pre verejnosť. O 11:00 sa začne pohrebná svätá omša, ktorej hlavný celebrant bude kardinál Dominik Duka, emeritný pražský arcibiskup.

Pokyny pre verejnosť

KBS upozorňuje verejnosť, že autobusy prichádzajúce do Košíc môžu cestujúcich vyložiť priamo na autobusovej stanici v Košiciach, odkiaľ je do katedrály pešo 10 minút.

Zaparkovať autobusy bude možné na parkovisku Košickej futbalovej arény na ulici Pri prachárni 13. Vyzdvihnutie veriacich po pohrebných obradoch bude možné taktiež na autobusovej stanici, na mieste výstupu.


KBS prosí o určenie zodpovedných za celé skupiny autobusov, aby boli v kontakte s vodičmi a odchod skupiny efektívne manažovali.


Pre osobnú dopravu je pripravený Parkovací dom pri Steel Aréne. Na poslednú rozlúčku s kardinálom Jozefom Tomkom nie je pre širokú verejnosť potrebná registrácia vopred. KBS prosí verejnosť o rešpektovanie pokynov usporiadateľov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie