• Dnes je: Nedeľa 01. októbra 2023 meniny má Arnold

Bíreš uviedol spôsob vyplácania odškodného pre pestovateľ pšenice, dostanú takmer šestnásť miliónov eur (video)

Bíreš uviedol spôsob vyplácania odškodného pre pestovateľ pšenice, dostanú takmer šestnásť miliónov eur (video)

Vzhľadom na liberalizáciu dovozov určitých produktov z Ukrajiny do Európskej únie sa od júna 2022 do júna 2023 zvýšili dovozy obilnín z Ukrajiny do Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Pestovateľom pšenice na Slovensku bude štát kompenzovať straty, ktoré im spôsobil zvýšený dovoz obilnín z Ukrajiny. Podpora dosiahne celkovo 15,7 milióna eur, z toho tretinu Slovensku poskytla Európska komisia.

Nárok na kompenzáciu

Na tlačovej besede o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš. Tento krok vláda schválila pred štyrmi týždňami. „Spôsob vyplácania je automatický, žiadatelia nemusia podávať žiadosti,“ zdôraznil minister.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) podľa jej šéfa Jozefa Kissa identifikovala približne 8-tisíc pestovateľov pšenice, ktorí majú nárok na kompenzáciu od štátu. Prvé rozhodnutia by mala PPA vydávať už koncom septembra, pričom podporu by mal štát vyplatiť do konca tohto roka.Podporu dostane len ten poľnohospodár, ktorý Pôdohospodárskej platobnej agentúre v stanovenej lehote podal žiadosť o priamu podporu na plochu za rok 2023.


Rezort pôdohospodárstva vychádza z toho, že ak určitá osoba podala žiadosť o priamu podporu na plochu za rok 2023, tak ide o poľnohospodára, ktorý poľnohospodársku činnosť stále vykonáva.

Podpora na hektár pôdy

Na poľnohospodára musí byť evidovaná poľnohospodárska plocha, na ktorej sa ako najviac jedna skupina plodín pestovala pšenica alebo niektorá podskupina tejto skupiny plodín.


Podporu poľnohospodárovi štát poskytne na hektár poľnohospodárskej plochy v základnej sume 38,42 eura. Ak však úhrnná suma podpory, ktorá sa má poľnohospodárom poskytnúť, nedosiahne celkovú sumu vyčlenených finančných prostriedkov, podpora na hektár poľnohospodárskej plochy môže dosiahnuť až 61,90 eura.


Rezort pôdohospodárstva totiž predpokladá, že nie všetky osoby, ktoré mali v systéme evidovanú pšenicu, budú oprávnené, aby dostali finančnú podporu na svoju poľnohospodársku plochu.

Konkurenčný tlak


Vzhľadom na liberalizáciu dovozov určitých produktov z Ukrajiny do Európskej únie sa od júna 2022 do júna 2023 zvýšili dovozy obilnín z Ukrajiny do Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska.


Mnohé tieto produkty dovezené z Ukrajiny vytvárali konkurenčný tlak na producentov tých istých produktov v dotknutých členských štátoch.


„Trhy v týchto členských štátoch boli už v danom čase týmito produktami nasýtené a tieto produkty s pôvodom na Ukrajine boli bez navýšenia ich cien o hodnotu cla odpusteného predmetnou liberalizáciou dovozov z Ukrajiny v danom čase oveľa lacnejšie, než tie isté produkty vyprodukované ich lokálnymi producentmi v príslušných dotknutých členských štátoch,“ upozorňuje rezort pôdohospodárstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Šimečka: Urobíme všetko pre to, aby Robert Fico na Slovensku nevládol (video)

simecka urobime vsetko pre to aby robert fico na slovensku nevladol video

1.10.2023 (SITA.sk) - Pol milióna hlasov je najlepší volebný výsledok, aký kedy liberálna strana na Slovensku získala. Skonštatoval to líder hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka v nedeľu na tlačovej konferencii. Ako uviedol, zhruba 18 percentný výsledok získali napriek výdatnej antikampani, šíreným hoaxom a deepfake nahrávkam.

Vytvorenie koalície

Poďakoval sa voličom a uviedol, že s mandátom druhej najsilnejšej strany v parlamente budú nakladať maximálne zodpovedne. Veľmi zlou správou pre Slovensko však podľa Šimečku je, že voľby vyhral Smer a ešte horšou by bolo, kedy zostavil vládu.

„Urobíme všetko pre to, aby sa to nestalo a aby na Slovensku Robert Fico nevládol. V zásade existujú realisticky dve možné koalície – jedna je vedená Smerom a tá druhá by pozostáva z Progresívneho Slovenska a ďalších strán a mala by dokonca viac mandátov,“ uviedol.

Zdôraznil, že rozhodujúce bude, ako k tomu pristúpi strana Hlas. „Je to, tak povediac, civilizačná voľba,“ zhodnotil Šimečka. Dodal, že v nedeľu sa začnú stretnutia s lídrami ďalších politických strán, s ktorými by PS potenciálne mohlo vytvoriť koalíciu.

Žiadne červené čiary

V priebehu volebnej noci s niektorými komunikoval telefonicky, alebo prostredníctvom sms. Naznačil, že niektoré kontroverznejšie kultúrno-etické otázky, ktoré majú v programe, nebudú ich podmienkou pre vstup do koalície.

„My sme si nedávali žiadne červené čiary a všetko bude súčasťou debát,“ povedal líder progresívcov. Zároveň priamo neodpovedal na otázku, či by sa vzdal premiérskeho kresla v prospech Petra Pellegriniho z Hlasu v prípade, že by to umožnilo vznik koalície s PS.


Počasie